Pozostałe

Jak przedstawiciele wolnych zawodów mogą się rozliczać wg karty podatkowej?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Warto wiedzieć, że karta podatkowa jest jedną z najprostszych form jeżeli chodzi o opodatkowanie działalności gospodarczej. Należy zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorcy, którzy korzystają ze wspomnianej karty nie tylko nie są zobowiązani do prowadzenia księgowości, ale również podatek, który uiszczają nie zależy od ich dochodów.

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają kartę podatkową?

Nie wszyscy mają świadomość, że karta podatkowa jest świetnym rozwiązaniem dla firm zatrudniających małą liczbę pracowników.

Warto podkreślić, że miesięczny podatek ustala naczelnik urzędu skarbowego, który przed podjęciem ostatecznej decyzji kieruje się nie tylko i wyłącznie zakresem i rodzajem działalności gospodarczej, ale również liczbą zatrudnionych pracowników. Istotne znaczenie ma także ilość mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest dana działalność gospodarcza.

Ponadto fakt, iż kwota podatku nie będzie uzależniona od dochodów jest bardzo korzystny przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie zarobki. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy firma ma problemy finansowe i tak musi opłacić podatek.

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej?

Z karty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy podczas prowadzenia swojej działalności gospodarczej nie tylko nie korzystają z osób niezatrudnionych przez siebie w oparciu o umowę o pracę, ale również innych przedsiębiorstw czy zakładów. Wyjątkiem są oczywiście usługi, które nie wchodzą w zgłoszony przez przedsiębiorcę zakres działalności, a także nie są konieczne do wykonania przez niego usługi.

Na kartę podatkową mogą zdecydować się również przedsiębiorcy, których przychody są osiągane z umowy dzierżawy, najmu, poddzierżawy, a także innych umów o bardzo podobnym charakterze.

Wolne zawody a karta podatkowa

Warto wiedzieć, że pielęgniarki lub położne, które prowadzą działalność gospodarczą i świadczą usługi dla osób fizycznych nawet w oparciu o umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą zdecydować się na kartę podatkową.

Należy podkreślić, że dotyczy to również innych osób, które wykonują wolny zawód, który polega na profesjonalnym i specjalistycznym świadczeniu usług zakresie ochrony zdrowia, czyli techników dentystycznych, lekarzy, weterynarzy czy stomatologów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że za wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności gospodarczej bez zatrudniania w oparciu o umowę o pracę, dzieło czy zlecenie osób, które będą również wykonywały czynności związane z istotą danego zawodu.

Wolny zawód jest to bowiem pozarolnicza działalność gospodarcza, która jest osobiście wykonywana przez lekarzy weterynarii, lekarzy, lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, położne, tłumaczy, pielęgniarki czy felczerów.

Działalność nie może być jednak wykonywana na rzecz jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej czy osób prawnych, a także na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz