Analizy i wiadomości

Rok 2020 – co nas czeka na rynku walut

Zamieszczono przez Marcin

Za nami początek nowego 2020 roku. Na pewno wydarzy się w nim wiele rzeczy – także na rynku walutowym. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy poszczególne waluty będą tracić czy zyskiwać na wartości. Od razu powiemy, że niezmiernie trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Albowiem w ciągu najbliższych 12 miesięcy bardzo dużo czynników będzie na to wpływało. Poniżej postaramy się wymienić opinie na temat rynku walutowego, które najczęściej pojawiają się wśród komentarzy ekspertów. Ale czy one rzeczywiście się potwierdzą – przekonamy się za rok. 

Na wartość dolara amerykańskiego będą wpływały dwa czynniki. Po pierwsze wojna handlowa z Chinami, która trwa już prawie dwa lata, a także nadchodzące w tym kraju wybory prezydenckie. I to właśnie od nich będzie w największym stopniu zależał kurs dolara. Co ciekawe, jeśli wojna pomiędzy dwoma mocarstwami będzie się przeciągać, kurs amerykańskiej waluty prawdopodobnie się umocni. Nie wiadomo jednak, jak na jej kurs wpłyną wybory prezydenckie. Zwłaszcza, jeśli wybory zdecydują się na zmianę prezydenta. 

Jeśli chodzi o EURO, to duży wpływ na wartość tej waluty będzie miała kondycja gospodarek w których ta waluta jest używana. I chodzi tu przede wszystkim o najsilniejsze gospodarki czyli Niemcy czy Francja. W tym pierwszym kraju nastroje wyraźnie się poprawiają, więc możliwe jest umocnienie się tej waluty. Na pewno dużo zależeć będzie też od Brexitu, a w zasadzie od negocjacji jakie będą przeprowadzane pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Od rozmów tych w dużej mierze zależy też kurs brytyjskiego funta. Na razie delikatnie umocnił się on po ostatnich wyborach parlamentarnych które się w tym kraju odbyły, jednakże nie wiadomo jak sytuacja z funtem będzie wyglądała po Brexicie. 

A co z polską złotówką? Eksperci są tu raczej zgodni i nie przewidują wielkiego wzrostu jej wartości. Wszystko przez spodziewane spowolnienie gospodarcze, zmniejszenie inwestycji w naszym kraju i czynniki zewnętrzne, o których pisaliśmy wcześniej (Brexit, wojna handlowa pomiędzy USA i chinami itd). Rada Polityki Pieniężnej na razie nie zapowiada zmian w oprocentowaniu stóp procentowych, więc także nie mamy co liczyć na ich wzrost, co mogłoby złotówkę umocnić.  

Na pewno rok 2020 będzie na rynku walutowym ciekawy. Jednakże dzisiaj nie możemy powiedzieć na pewno, ile będziemy płacić za 12 miesięcy za EURO, dolara czy brytyjskiego funta. I wlaśnie te niewiadome sprawiają, że tak wiele osób ekscytuje się tym rynkiem i chce na nim zarobić. Czego i Państwu z całego serca życzymy. 

 

Szczęśliwego Nowego Roku !!!!!!!!!!!

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz