Kryptowaluta to innowacyjny system księgowy, który przechowuje informacje o stanie posiadania określonych jednostek. Jest to wirtualna waluta, która możemy przechowywać w aplikacji w tzw. portfelu, do którego tylko my mamy dostęp. Jeśli chcemy dokonać nimi jakiś transakcji – odbywa się ona elektronicznie. Każda jednostka kryptowaluty ma swój unikalny kod, dzięki czemu nie może być kopiowana. Najbardziej popularną kryptowalutą jest bitcoin. Co to jest? Gdzie można go nabyć i sprzedać? Co będzie dla nas najkorzystniejsze?
Bitcoin: co to jest?
Bitcoin jest walutą cyfrową, która jest tworzona i przetrzymywana elektronicznie. Nie jest więc drukowany i nie ma formy fizycznej, jak np. złotówka. Jest to ciąg kilkudziesięciu znaków, układających się dzięki skomplikowanym operacjom matematycznym wykonywanym przez komputery – w zaszyfrowany kod.
Aby posługiwać się bitcoinem trzeba założyć własny wirtualny portfel, w którym będziemy go przechowywać. Aby założyć wirtualny portfel możemy skorzystać ze stron internetowych, które oferują nam takie usługi. Każdy zakładający e-portfel użytkownik dostaje elektroniczny klucz zabezpieczający, który jest przypisany tylko do niego. Stanowi on identyfikator, który weryfikuje, ile posiadamy kryptowaluty.
Jeśli chodzi o krótką historię samego bitcoina – sieć bitcoin powstała w 2009 roku przez nieznanych autorów, działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Dziś bitcoin to najpopularniejsza z dostępnych kryptowalut. Aby się nim posługiwać potrzebujemy tylko znać podstawy obsługi komputera, nie jest to ani skomplikowane, ani nie wymaga specjalnych kursów czy szkoleń.
Kantor kryptowalut – stacjonarny i internetowy
Bitcoiny można nabyć w kantorze – internetowym lub stacjonarnym. W kantorze stacjonarnym transakcja jest prosta, a sama wymiana odbywa się w taki sam sposób, jak w tradycyjnym kantorze. Kantory stacjonarne umożliwiają nam dokonanie zakupu bitcoinów za gotówkę. To prosty sposób na wymianę złotówek na bitcoiny i odwrotnie. Działa na zasadzie wchodzisz – płacisz – kupujesz – wychodzisz. Niestety kantory stacjonarne mają swoją wadę – nie znajdziemy ich wszędzie. Jak na razie działają tylko w dużych miastach, np. w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.
Dużo łatwiejszy mamy dostęp do kantorów internetowych. Każdy, z różnego miejsca może znaleźć ten, który będzie dla niego najlepszy. Po dokonaniu wyboru kantoru musimy wpisać kwotę i rodzaj waluty, którą chcemy kupić, a następnie przesłać pieniądze na wskazany rachunek bankowy. Kupione środki zostaną wówczas przekazane na założony przez nas portfel kryptowalut. W przypadku wymiany bitcoinów na złotówki przesyłamy środki na adres portfela wskazanego nam przez kantor, a ten przekazuje nam kwotę w złotówkach.
Największą zaletą kantorów internetowych kryptowalut jest ich prostosta. Nie musimy być znawcami, ekonomistami czy specjalistami w tej dziedzinie, nie musimy znać się na wykresach – po prostu kupujemy tyle ile chcemy i wtedy kiedy chcemy. Kantor bitcoin spełnia podstawowe kryteria kantoru internetowgo, tzn. formalności przy zakupie bitcoinów są minimalne, jest prosty w obsłudze, a przede wszystkim bezpieczny. W ramach pojedynczej transakcji możemy w nim kupić bez rejestracji bitcoiny o wartości do 1000 zł. Wybierając do zakupu bitcoinów kantory musimy jednak pamiętać, że cena bitcoinu w kantorze będzie wyższa niż na giełdzie, ponieważ zarabia on na różnicy pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży.
Giełda Bitcoin i innych kryptowalut
Większa część obrotu na rynku kryptowalutowym odbywa się jednak na giełdzie. Giełda kryptowalut jest giełdą wirtualną. Jest to miejsce zarówno dla początkujących graczy, jak i tych bardziej doświadczonych. Możemy się z niej dowiedzieć jakie są wartości poszczególnych wirtualnych monet, a także znaleźć informacje odnośnie wyceny czy aktualnych trendów.
Jak przeczytamy w artykule o giełdzie bitcoin na odkryjbitcoin.pl – aby z niej korzystać musimy się najpierw zarejestrować. Po weryfikacji mamy dwa wyjścia: albo kupujemy bitcoiny bezpośrednio z samej giełdy (jest to tzw. bezpośredni wykup z giełdy, albo możemy potraktować giełdę jako pośrednika i złożyć ofertę wskazując ile, co i w jakiej cenie chcemy kupić. Tutaj giełda staje się jedynie naszym pośrednikiem. Naszą ofertę możemy złożyć w formie aukcji albo też naszego zlecenia, w którym wskażemy, ile konkretnie i w jakiej cenie monet chcemy kupić. Giełdę możemy też obserwować i czekać na taką ofertę sprzedaży, która będzie nas satysfakcjonować.
Jeśli zależy nam na złapaniu dobrych okazji – dobrym rozwiązaniem będzie giełda kryptowalut. Na giełdzie ceny kupna i sprzedaży są kształtowane przez użytkowników i są bardzo dynamiczne. Do tego ceny bardzo różnią się pomiędzy różnymi giełdami, można więc przy odrobinie szczęścia kupić bitcoiny po naprawdę okazyjnej cenie. Giełdy kryptowalut nie posiadają organu regulującego, same ustalają kursy – a więc różnice w cenie mogą być naprawdę spore. Warto sprawdzać i wybierać najlepsze okazje. Bitcoin cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej osób zaczyna się mu przyglądać. Można przypuszczać, że będzie pełnić coraz większą rolę na naszym rynku, w związku z czym warto o nim pomyśle