Pozostałe

Jak zabezpieczone są dolary amerykańskie

Zamieszczono przez Marcin

Dolary amerykańskie są najpopularniejszą walutą na Świecie. Są one środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale także w innych krajach są one ogólnie akceptowalne. Jak podaje amerykański bank centralny (Fed), na całym Świecie w formie materialne (monety i banknoty) mamy prawie 7 bilionów dolarów. Popularność tej waluty sprawia, że jest ona najczęściej podrabianą walutą Świata. Co ciekawe, jeszcze do niedawna banknoty dolarowe wcale nie były bardzo dobrze zabezpieczone. Dopiero w ostatnich latach sytuacja ta zmieniła się i w banknotach pojawiły się dodatkowe zabezpieczenia.

Banknoty dolarowe drukowane są na papierze, który składa się z bawełny (około 75%) i lnu (około 25%). Szczegółowy skład paliwa jest tajny. Do mieszanki z której produkuje się banknoty dodaje się także kolorowe nitki, by były one trudniejsze do podrobienia. Kolejnym zabezpieczeniem banknotów jest wtopiony pasek z mikrodrukiem a także znak wodny. Dolarowe banknoty drukowane są specjalną techniką – druku stalorytniczego (metoda druku wypukłego. Jest on wykorzystywany w niektórych elementach banknotów. Mówimy tu o portrecie, nazwie emitenta, oznaczenie nominału a także o wizerunku osoby, która znajduje się na przodzie banknotu. Gdy dotkniemy banknot w miejscu takiego druku, poczujemy wypukłości jakie się na nim znajdują.

Oczywiście nie są to wszystkie zabezpieczenia które posiadają amerykańskie dolary. Zmieniają się one wraz z rozwojem technologii, więc nowe banknoty mają ich więcej. Dzięki temu, są one coraz trudniejsze do podrobienia. Jednakże w dalszym ciągu jest wiele ludzi, którzy próbują je skopiować.

Czy trudno rozpoznać fałszywe dolary? Wszystko zależy tu od jakości fałszywki a także od wiedzy osoby, która ma go w ręce. Co więc zrobić gdy nie jesteśmy pewni czy nasze banknoty są prawdziwe. Przede wszystkim musimy wziąć banknot do ręki. Powinien on być szorstki w dotyku, łatwo możemy go uszkodzić lub zgnieść. Powinniśmy też sprawdzić jakość wydruku. Jeżeli banknot jest autentyczny, ma wysoką jakość druku, a obrazy i linie brzegowe są wyraźne i ciągłe. Jeśli obrazy są rozmyte – banknot prawdopodobnie jest fałszywy.

Kolejnym etapem sprawdzania autentyczności banknotu jest sprawdzenie jego widocznych zabezpieczeń. A więc poszukajmy nitek zabezpieczających czy mikrodruku. Sprawdźmy także numery seryjne. Fałszywe pieniądze mogą mieć nieco inaczej wydrukowane numery. Jeśli mamy więcej banknotów i na wszystkich są te same numery seryjne, na pewno mamy do czynienia z podrobionymi banknotami.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz