Wymiana walut

Dlaczego w bankach mamy najgorsze kursy walut

Zamieszczono przez Marcin

Osoby które często wymieniają waluty zanim dokonają transakcji szukają “miejsc”, gdzie można je wymienić po najlepszym możliwym kursie. I na pewno doskonale zdają one sobie sprawę z tego, że najlepsze kursy oferują nam kantory internetowe, a najmniej korzystne warunki do wymiany walut znajdziemy w bankach. Zastanówmy się więc, dlaczego te ostatnie instytucje oferują najgorsze kursy wymiany walut.  

Banki jako firmy z reguły nastawione są na zyski. Dlatego zawsze starają się różnica pomiędzy oprocentowaniem kredytów i lokat była jak największa, by wprowadzać nowe opłaty za kartę debetową itd. Na szczęście, duża konkurencja na tym rynku hamuje często wprowadzanie kolejnych opłat czy prowizji, ale i tak za korzystanie z ich usług musimy sporo płacić. Podobnie wygląda też sprawa związana z wymianą walut. Banki chcą mieć jak największy spread, aby zysk na handlu walutami był jak największy. Powie ktoś, że kantory internetowe czy kantory stacjonarne też są firmami, które są nastawione na zysk. I że one także powinny mieć dużą różnicę pomiędzy kupnem a sprzedażą walut. Jednakże w tym wypadku funkcjonuje to nieco inaczej. Popatrzmy na koszty działania tych instytucji. W przypadku banków, są one o wiele wyższe, niż w przypadku kantorów internetowych. Banki muszą mieć swoje siedziby, które trzeba wybudować lub wynajmować. Mają one też dosyć mocno rozbudowaną strukturę zatrudnienia, co także generuje wielkie koszty. W przypadku kantorów online koszty działalności są o wiele niższe. W związku z tym, będa one osiągały zyski nawet przy ustaleniu niewielkiego spreadu. Zwłaszcza, gdy ludzie będą wymieniać w nich dużo waluty. 

Na pewno banki też swoją ofertę do innej grupy ludzi. Kantory internetowe z racji zasad swojego funkcjonowania opartego na korzystaniu z sieci internetowej, częściej są wykorzystywane przez ludzi młodych, dla których poruszanie się po tym “środowisku” nie stanowi żadnego problemu. Natomiast osoby starsze, które często po pierwsze nie wiedzą jak się po Internecie poruszać lub nie mają zaufania do kantorów internetowych, pójdą wymienić walutę do banku, nawet jeśli kurs jest tam mniej korzystny.

Chociaż w bankach kursy wymiany walut są mniej korzystne, to jednak w dalszym ciągu sporo osób wymienia w nich waluty. Oczywiście tracąc na tym spore pieniądze. Na szczęście takich osób jest coraz mniej, gdyż coraz więcej z nas przekonuje się do wymiany walut online. Musimy też mieć nadzieje, że banki w przyszłości zmniejszą swoje spready, dzięki czemu wymiana walut w tych instytucjach stanie się bardziej opłacalna.

Rate this post

O autorze

Marcin

1 komentarz

  • Nie wiem kto teraz wymienia wlauty w bankach. Tam są tak niekorzystne kursy że aż łowa boli. nawt jak ktoś nie chce wymieniać gotówki w kantorze Internetowym, to powinien to robić w stacjonarnym, gdzie sa o wiele lepsze kursy od bankowych

Pozostaw komentarz