Banki Wymiana walut

Ile przepłacamy wymieniając waluty w bankach

Zamieszczono przez Marcin

Nikt z nas nie lubi przepłacać. Dotyczy to każdego rodzaju transakcji. Bez względu na to, czy kupujemy żywność, ubrania, wczasy czy samochód, zwykle za ten sam produkt chcemy zapłacić jak najmniej. Nie inaczej jest w świecie finansów. Szukamy zwykle takich alternatyw, dzięki którym w naszych portfelach zostanie jak najwięcej pieniędzy. Jednym ze sposobów na takie oszczędzanie, jest wyszukiwanie ofert w sieci internetowej. A chyba najlepszym przykładem mogą być tu kantory internetowe. Zanim pojawiły się one w naszym kraju, waluty mogliśmy wymieniać w bankach lub w kantorach stacjonarnych. Jednakże portale oferujące wymianę walut online, zaoferowały nam dużo lepsze kursy. A więc klienci stopniowo zaczęli właśnie w kantorach internetowych kupować czy sprzedawać waluty. Czy to się opłaca? Zastanówmy się ile przepłacamy, gdy wymieniamy waluty w bankach

Jedną z najczęściej wymienianych walut w naszym kraju jest EURO. Załóżmy że jedziemy na urlop i chcemy kupić 2000 EURO. Najpierw sprawdźmy, ile musimy za nie zapłacić kupując je w największym polskim banku czuli w PKO BP. W momencie pisania tego tekstu, bank ten sprzedaje tą walutę po 4.7517 zł. A więc na nasze 2000 EURO musimy wydać 9 503.4 zł. A teraz zobaczmy, ile zapłacimy kupując unijną walutę w jednym z najpopularniejszych kantorów online czyli Cinkciarz.pl. W momencie pisania tekstu kurs sprzedaży wynosi tam 4.5902 zł. A więc by mieć w portfelu 2000 EURO, musimy wydać 9 180.4 zł. Różnica pomiędzy bankiem a kantorem internetowym wynosi więc 323 zł. Na pewno dla wielu jest to spora różnica. Oczywiście na korzyść kantoru online.

Zróbmy jeszcze jeden przykład porównując inny bank i kantor. Załóżmy że chcemy sprzedać 5000 brytyjskich funtów. Najpierw zobaczmy ile dostaniemy złotówek wymieniając je w Banku PEAKO. Otóż w momencie pisania tekstu kupują on brytyjską walutę po 5.184 zł. A więc za 5000 funtów dostaniemy 25 920 zł. A ile dostaniemy wymieniając funty w kantorze internetowym Walutomat? Otóż kurs kupna wynosi obecnie 5.3888 zł. Za naszą walutę dostaniemy więc 26 940 zł. Różnica na korzyść kantoru wynosi więc 1 020 zł. Z całą pewnością jest to zauważalna różnica. A pamiętajmy, że mówimy tylko o jednej transakcji. Gdy wykonujemy ich więcej lub gdy wymieniamy większą ilość pieniędzy, nasze zyski będą o wiele większe.

Jeśli chcemy kupić lub sprzedać waluty kantory internetowe są dla nas najlepszym rozwiązaniem. Oferują one najlepsze kursy, więc dzięki nim, możemy zaoszczędzić najwięcej. Banki mają bardzo duże spread, który sprawia, że wymiana walut w tych instytucjach jest mało opłacalna. Dlatego jeśli nie mamy jeszcze konta w którymś kantorze internetowym, załóżmy je jak najszybciej i zarabiajmy na wymianie walut za ich pośrednictwem.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz