Wyjeżdżając poza granice naszego kraju, tracimy możliwość płacenia naszą walutą. W związku z tym, mamy kilka rozwiązań, które pomagają nam w rozliczaniu się za zakupy w sklepach czy w innych punktach, w których musimy dokonać płatności. Możemy zabrać z naszego kraju obcą walutę w gotówce, możemy płacić kartę wydaną przez nasz bank czy też wybrać pieniądze z lokalnego bankomatu. Wszystkie te opcje mają swoje wady i zalety, przede wszystkim ze względu na koszty, jakie ponosimy w związku z przeliczeniem lokalnej waluty na złotówki. Na pewno większość z nas, podczas pobytu za granicą w czasie płatności kartą wydaną przez polski bank, spotkała się z DCC, czyli z Dynamicznym Przeliczeniem Walut. Czy jest to dla nas opłacalne? Postaramy się to wyjaśnić.
Skrót DCC jest skrótem od angielskiego sformułowania Dynamic Currency Conversion. Jest to usługa rozliczania operacja wykonywanych za pośrednictwem karty płatniczej w walucie karty czyli w walucie jej wydawcy. W praktyce wygląda to następująco. Robimy zakupy w niemieckim sklepie, gdzie jak wiadomo ceny wyrażone są w EURO. Przy płatności, sprzedawca poda nam cenę w dwóch walutach – EURO i złotówkach. Spyta nas też, którą opcję płatności wybieramy. I tu zazwyczaj nie wiemy, jaka opcja jest dla nas korzystniejsza. Jeśli wybierzemy opcję zapłaty w EURO, przewalutowaniem transakcji zajmie się nasz bank. Jeśli wybierzemy opcję zapłaty w złotówkach, przewalutowaniem zajmie się dostarczyciel funkcji DCC.
Na pewno wiele osób zastanawia się teraz, która opcja jest dla nas korzystniejsza z finansowego punktu widzenia. I okazuje się, że nie warto korzystać z DCC. Albowiem przeliczenie waluty w takim przypadku jest mniej korzystne, niż w przypadku przewalutowania przez nasz bank. Różnica w kursach może wynosić nawet do 10%, więc możemy „tracić” dosyć duże kwoty. Problemem tym zajęła się nawet Komisja Europejska, która chciała chronić wszystkich tych, którzy płacą kartami w innych krajach przed ewentualną stratą pieniędzy. Wprowadzono też odpowiednie przepisy, których zadaniem jest lepsza ochrona dokonujących takie płatności.
Dlaczego więc wiele osób w dalszym ciągu dokonuje płatności w systemie DCC? Najczęściej wynika to z niewiedzy. Same terminale czy bankomaty, niejako „podpowiadają” nam, by z tej opcji skorzystać. Dopiero w momencie gdy potwierdzimy (często musimy to zrobić kilka razy) że nie chcemy korzystać z DCC, możemy z tego systemu zrezygnować. Wiele osób po prostu nie wie że taki sposób rozliczenia transakcji jest niekorzystny. Ponadto część z nas, lubi wiedzieć od razu jaki będzie koszt transakcji, a taką wiedzę mamy korzystając z DCC. I dopiero po jakimś czasie wiele osób żałuje że korzystało z tego systemu, gdyż koszty transakcji są przez to o wiele większe.