Wymiana walut

Czym jest spread walutowy?

czym jest spread walutowy
Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Na pewno każdemu z nas „obiło się o uszy” wyrażenie spread walutowy. Znają go przede wszystkim ci, którzy kupują lub sprzedają walutę, a także posiadacze kredytów walutowych. Dla pozostałych ludzi, hasło spread nie do końca jest jasne, więc poniżej postaramy się dokładnie wyjaśnić co się kryje za tym określeniem.

Co to spread walutowy

Mówiąc jak najprościej spread walutowy, to różnica po jakiej instytucja kupuje i sprzedaje waluty. Samo sformułowanie pochodzi z języka angielskiego, gdzie spread, oznacza rozpiętość, różnicę. Więc gdy przyłożymy to do waluty, możemy powiedzieć że jest to rozpiętość, różnica pomiędzy ceną kupna waluty i jej sprzedaży. Dla przykładu w mBanku w trakcie pisana tego tekstu możemy sprzedać euro po 4.3045 zł. Natomiast jeżeli chcielibyśmy kupić w tym banku euro, musielibyśmy zapłacić 4.5707 zł. Różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży wynosi 0.2662 zł. Możemy więc powiedzieć, że w tej chwili spread walutowy w mBanku w przypadku euro wynosi 0.2662 zł. A jak wygląda spread walutowy w kantorach internetowych? W obecnej chwili w kantorze Cinkciarz.pl możemy sprzedać euro po 4.4263 zł, a kupić po 4.4443 zł. W tym przypadku spread walutowy wynosi tylko 0.018 zł i jest dużo niższy niż we wspomnianym mBanku. Oznacza to, że bardziej będzie opłacało się nam kupować czy sprzedawać walutę w kantorze internetowym. Gdy przyjrzymy się bankom, zauważymy, że mają one różną wysokość spreadu. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o kantory stacjonarne czy internetowe. Są one bowiem ustalane w sposób indywidualny przez zarządzających tymi instytucjami i wynikają min. z zewnętrznych czynników ekonomicznych, czy własną polityką. Ogólnie przyjmuje się, że najwyższy spread walutowy mają banki – czyli w tych instytucjach najmniej opłaca się sprzedawać czy kupować walutę. Najniższy spread mają natomiast kantory internetowe, więc wymiana walut w tych instytucjach jest najbardziej opłacalna.

Spread a kredyty hipoteczne

Znaczenie spreadu walutowego doskonale widać przy kredytach hipotecznych. Banki wypłacając transze kredytu, przeliczają ją na złotówki po kursie kupna, czyli po kursie niższym (kredytobiorca otrzymuje mniej pieniędzy). Natomiast spłacając ratę kredytu, bank przelicza pieniądze po kursie sprzedaży, czyli po kursie wyższym. Na całe szczęście, kredytobiorcy mogą obecnie samodzielnie kupować walutę na spłatę raty, więc mogą to zrobić taniej w kantorach internetowych.

Dla kogo spread walutowy jest ważny

Zastanówmy się, dla kogo wielkość spreadu walutowego jest ważna. Na pewno dla tych, którzy zarabiają w walutach obcych. Podobnie dla tych, którzy kupują często w zagranicznych sklepach czy portalach aukcyjnych. Jednakże największe znaczenie będzie miał spread dla tych osób, które mają zaciągnięty kredyt w obcej walucie, ponieważ muszą oni co miesiąc spłacać ratę kredytu, a więc kupować walutę by przelać ją do banku. Jeżeli będą oni wymieniać walutę w instytucjach, w których spread jest zawsze wysoki (banki, kantory stacjonarne), będą musieli wydać na nią więcej gotówki. Jeżeli będą oni wymieniać walutę w instytucjach gdzie spread jest niski (kantory internetowe), sporo gotówki może zostać im w kieszeni.

Podsumowując: spread to różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kupna danej waluty.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz