Pozostałe

Jaka jest przewaga kruszców inwestycyjnych nad państwowymi walutami?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Niskie stopy procentowe utrzymujące się już od dłuższego czasu sprawiają, że osoby poszukujące korzystnych inwestycji rezygnują z produktów bankowych na rzecz innych form lokowania kapitału. Wybór często pada na zakup nieruchomości, ale zainteresowaniem inwestorów cieszą się też metale szlachetne. Dlaczego warto zdecydować się na kruszce inwestycyjne?

Metale szlachetne, a w tym platyna, srebro czy cieszące się największą popularnością złoto, przez wiele osób brane są pod uwagę jako bardziej korzystna alternatywa dla mało opłacalnych lokat bankowych, które przynoszą niewielkie zyski. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z niskich stóp procentowych, co sprawia, że złożenie oszczędności na lokacie jest mało rentownym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że na popularności zyskują kruszce inwestycyjne, alkohole, przedmioty kolekcjonerskie czy dzieła sztuki. Ich nabywanie należy do inwestycji długoterminowych, ale może opłacić się bardziej, niż nisko oprocentowane lokaty w banku. Jakie możliwości mają osoby chcące rozpocząć przygodę z inwestowaniem w złoto lub srebro fizyczne?

Sztabki

Złoto inwestycyjne, platyna czy srebro w postaci sztabek to wyroby najwyższej jakości, które dostępne są w kilku rozmiarach. Można więc kupić produkt idealnie dopasowany do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Znajdują się tam wyroby o różnej wadze, a także podzielone na niewielkie porcje kruszcu. Ich jakość potwierdzają certyfikaty świadczące o autentyczności produktu oraz czystości metalu, z jakiego zostały wykonane. Jedną z ich największych zalet jest duża płynność. Jeśli więc inwestor zechce z różnych powodów sprzedać posiadane sztabki złota czy srebra, nie będzie miał z tym większych trudności. Oczywiście nie jest to jedyna możliwość. Dystrybutorzy metali szlachetnych mają do zaoferowania również inne wyroby.

Złoto inwestycyjne w postaci monet

Monety bulionowe stanowią alternatywę dla sztabek i podobnie jak one wykonywane są z metalu szlachetnego o wysokiej zawartości czystego kruszcu wynoszącej do 999,9. Najbardziej popularną gramaturą tego typu wyrobów jest 1 uncja czyli 31,1g, ale można też znaleźć monety o mniejszej wadze, a także te liczące aż 1 kg. Są one dostępne m. in. w ofercie 79th Element. Monety bulionowe to czysty metal uformowany w kształt krążków zgodnie z określonymi standardami. Służą one do ułatwienia obrotem metalami szlachetnymi i zazwyczaj w przypadku tego typu wyrobów wartość kolekcjonerska ma znaczenie drugorzędne. Oczywiście zdarzają się wyjątki – niektórzy inwestorzy zwracają uwagę również na walory estetyczne konkretnej monety bądź też kolekcjonują wyroby z określonej serii różniące się zmienianym co roku rewersem. Więcej o monetach bulionowych dowiesz się na https://79element.pl/content/37_Najpopularniejsze-złote-i-srebrne-monety-buli .

Dlaczego złoto inwestycyjne?

Eksperci od inwestowania często sugerują, by część swojego portfela inwestycyjnego przeznaczyć na zakup złota fizycznego. W ten sposób można go zdywersyfikować, a jednocześnie rozłożyć ponoszone ryzyko – w sytuacji, gdy na rynkach finansowych notowane są spadki bądź większe załamania, złoto ciągle stanowi bezpieczną inwestycję opierającą się tego typu wahaniom. Kruszce inwestycyjne mają też jeszcze jedną przewagę nad walutą państwową, a jest nią ochrona przed inflacją, co zyskało na znaczeniu od kiedy pieniądz papierowy przestał mieć pokrycie w złocie. Ilość złota jest ograniczona, stąd też nie można zwiększyć jej w obiegu w krótkim czasie, jak ma to miejsce w przypadku dodrukowania pieniędzy papierowych. Warto też wspomnieć, że metale szlachetne w postaci sztabek bądź monet bulionowych przez wiele osób traktowane są jako zabezpieczenie na czasy konfliktu zbrojnego bądź całkowitego załamania gospodarki.

Zakup metali szlachetnych to dobry sposób na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego, stąd też warto rozważyć nabycie sztabek ze złota lub popularnych monet bulionowych, do których należy Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy czy Australijski Kangur. Trzeba jednak nabywać je tylko u sprawdzonych dilerów, którzy mogą jakość oferowanych przez siebie wyrobów potwierdzić odpowiednimi certyfikatami.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz