Gospodarka

Jaka jest najdroższa waluta na Świecie

Zamieszczono przez Marcin

Na Świecie w obiegu znajduje się kilkaset walut. Jedne są bardziej a inne mniej popularne, z jednymi spotykamy się na co dzień, a o innych nawet nigdy nie słyszeliśmy. Poszczególne waluty mają różną wartość. Oznacza to, że aby je kupić, musimy wydać na nie więcej lub mniej złotówek. Ale czy wszyscy wiemy, jaka waluta na Świecie jest najdroższa? Postaramy się to wyjaśnić.

Wydawać by się mogło, że najdroższymi walutami Świata powinny być te pochodzące z dobrze rozwiniętych gospodarczo państw czyli USA, Chiny czy krajów Unii Europejskiej. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna i najdroższymi walutami na Świecie są te którymi posługujemy się w krajach arabskich. Pośród nich najbardziej wartościowy jest dinar kuwejcki. Waluta ta funkcjonuje od 1961 roku, zastępując rupię Zatoki Perskiej. Dinar kuwejcki dzieli się na 1000 filsów, a w obiegu znajdują monety o nominale 5, 10, 20, 50 i 100 filsów a także banknoty o nominale ¼, ½, 1, 5, 10 i 20 dinarów. Na dzień pisania tego tekstu kurs dinara kuwejckiego to 12.20 zł.

Następne w kolejności wartościowych walut także znajdują się waluty z krajów arabskich. Mówimy tu o dinarze Bahrajnu (9.7zł), rial Omanu (9.53 zł) i dinar Jordanii (5.30 zł).  Dopiero następna w kolejce znajduje się pierwsza europejska waluta czyli funt brytyjski (5.20 zł). Następne waluty to dolar kajmański (4.62 zł), EURO (4.56 zł), frank szwajcarski (4,19 zł) i dolar amerykański (3.72 zł).

Widać wyraźnie, że najdroższe waluty Świata nie są wcale najważniejszymi walutami. Bo chociaż kraje arabskie na pewno są bardzo mocne gospodarczo to jednak ich waluty nie są najważniejsze. Od czego zależy więc wartość poszczególnych walut? Na pewno od wysokości PKB, wysokości stóp procentowych, stosunku importu do eksportu od sytuacji gospodarczej czy politycznej w danym kraju. Ważna jest też wysokość inflacji. Duży wpływ na wartość waluty ma tej popularność jej stosowania w trakcie dokonywania transakcji. I właśnie ta popularność sprawia że waluty krajów arabskich, które są najdroższe, wcale nie są najważniejsze.

Czy w przyszłości możemy spodziewać się zmian jeśli chodzi o ranking najdroższych walut Świata? Na pewno nie w najbliższej przyszłości. Kraje arabskie w dalszym ciągu są silne pod względem gospodarczym, więc dopóki ropa naftowa będzie popularnym paliwem, waluty tych krajów w dalszym ciągu będą drogie.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz