Pozostałe

Ile gotówki możemy przewieź przez granicę

Zamieszczono przez Marcin

Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej, coraz częściej decydujemy się spędzenie urlopu poza Polską. Także polscy biznesmeni nawiązują coraz więcej kontaktów z partnerami z innych krajów. Wyjeżdżając poza granice naszego kraju, bardzo często mamy w naszych portfelach gotówkę. Jednakże nie każdy z nas, zdaje sobie sprawę, że nie możemy przez granice przewozić dowolnej ilości gotówki. Poniżej powiemy ile banknotów czy monet możemy mieć w portfelu, gdy opuszczamy nasz kraj.

Od 2007 roku w naszym kraju obowiązują wewnątrzunijne przepisy które regulują zasady wwożenia i wywożenia gotówki do i z Unii Europejskiej. Przepisy wprowadzono, by zapobiegać terroryzmowi i „praniu” brudnych pieniędzy. Przepisy mówią, że podróżując do jednego z kraju Schengen, nie mamy żadnych ograniczeń związanych z przewozem gotówki. Nie musimy składać żadnych deklaracji, bez względu na to, jaką kwotę przewozimy.

Inaczej wygląda sprawa, jeśli podróżujemy do krajów które nie należą strefy Shengen. W takim przypadku w naszych portfelach spokojnie możemy mieć gotówkę o równowartości 10 000 EURO. Jeśli będziemy mieli więcej, musimy wypełnić specjalną deklarację. W takim wypadku, musimy mieć też potwierdzenie, że pochodzą one z legalnego źródła. Może to być potwierdzenie od naszego pracodawcy, czy też wyciągi z banku. Pamiętajmy że do przeliczenia waluty obowiązują kursy Narodowego Banku Polskiego z poprzedniego dnia.

Jeśli chcemy wyjechać do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, możemy zabrać ze sobą gotówkę o wartości 10 000 dolarów amerykańskich. Jeśli będziemy chcieli zabrać ze sobą więcej, musimy złożyć w Urzędzie Celnym Deklarację 4790.

Wyjaśnijmy jeszcze, co zaliczamy do środków płatniczych. Albowiem jest to nie tylko gotówka. Musimy wziąć pod uwagę także czeki, papiery wartościowe, banknoty i monety które nie znajdują się w obiegu, ale mają swoją wartość, weksle czy złoto.

A co się stanie jeśli nie zgłosimy ilości przewożonej gotówki (gdy mamy jej za dużo) i zostanie to wykryte w czasie kontroli? Otóż grozi nam kara grzywny, a pieniądze do czasu wyjaśnienia sprawy zostaną zatrzymane. Grzywna może wynosić nawet 50% przewożonej kwoty, więc nie jest to kwota mała.

Alternatywą dla gotówki w czasie wyjazdu poza nasz kraj może być karta wielowalutowa. Dzięki niej, możemy płacić praktycznie w każdym hotelu czy punkcie gastronomicznym. Nie będziemy musieli ponosić zbyt dużych kosztów związanych z jej posiadaniem, a naszym portfelu będzie mogło znaleźć się mniej gotówki.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz