Kryptowaluty

Jak technologia DeFi podważa tradycyjny system finansowy?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Integracja technologii blockchain z aplikacjami świata rzeczywistego jest głównym krokiem w kierunku masowego przyjęcia i akceptacji przez rządy i instytucje finansowe. Zdecentralizowane finanse lub DeFi przekształcają sektor finansowy, ograniczając wpływ osób trzecich na transakcje cyfrowe poprzez wyeliminowanie pośrednika.

Co oznacza skrót DeFi?

DeFi oznacza zdecentralizowane finanse, które wykorzystują sieć blockchain, aby umożliwić klientom dostęp do produktów i usług finansowych bez pośredników, takich jak banki centralne i instytucje. DeFi został po raz pierwszy uruchomiony na blockchainie Ethereum (ETH), platformie open-source smart contract ułatwiającej tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Ethereum zapewniło odpowiednią platformę dla sukcesu DeFi, a deweloperzy szeroko wykorzystali protokół jako solidną platformę do tworzenia usług finansowych, aby zakłócić tradycyjny sektor.

Dlaczego DeFi jest tak ważne?

Przewaga DeFi koncentruje się wokół wykorzystania sieci blockchain, która zapewnia techniczne środki dla bezpiecznych (wszystkie warunki transakcji są zapisane w inteligentnym kontrakcie) transakcji bez trzeciej (zaufanej) strony.

DeFi pojawia się jako lepsza alternatywa dla tradycyjnych finansów bez pośredników, aby zaoferować mniej zaufany, tańszy i bardziej bezpieczny system przekazywania aktywów pieniężnych. Po drugie, DeFi oferuje możliwość wyjścia poza transakcje finansowe i stworzenia innowacyjnego i dynamicznego świata rzeczywistych aplikacji, które obejmują zdecentralizowane giełdy, stabilne monety, platformy pożyczkowe i kredytowe oraz rolnictwo (farming).

Do czego służy DeFi?

DeFi służy do uzyskania dostępu do usług finansowych opartych na blockchainie, co oznacza, że właściciele kryptowalut mogą pożyczać, pożyczać, zarabiać na odsetkach lub handlować w nieskończoność bez potrzeby korzystania z usług strony trzeciej. Łączna wartość produktów DeFi przekracza 100 miliardów dolarów we wszystkich sieciach wspieranych przez DeFi. Podczas gdy udzielanie i pożyczanie są częścią funkcjonalności zdecentralizowanych finansów, osoby fizyczne mogą dokonywać transakcji na tokenach za pośrednictwem zdecentralizowanych giełd lub DEX.

Zdecentralizowane giełdy różnią się od scentralizowanych platform handlu kryptowalutami tym, że pozwalają użytkownikom kontrolować swoje aktywa bez względu na opłaty brokerów i animatorów rynku. Na przykład na Uniswap użytkownicy mogą dokonywać transakcji tokenami ERC-20 bez ponoszenia opłat za wymianę. Związane z tym koszty ograniczają się do opłat sieciowych Ethereum, które są wypłacane górnikom w sieci.

Mówiąc wprost, DeFi jest wykorzystywane do nowej fali usług, które motywują właścicieli aktywów do zapewnienia płynności, generowania pasywnego dochodu i przyczyniania się do wzrostu wschodzącego rynku finansowego.

Jakie są wady i zalety DeFi?

Korzyści płynące z DeFi wykraczają poza alternatywy dla istniejących systemów finansowych. Plusy przyjęcia i uregulowania DeFi umożliwią świadczenie podstawowych usług bankowych i finansowych wszystkim osobom fizycznym przy użyciu bezpiecznych, przejrzystych i niezmiennych transakcji bez pośredników. Z drugiej strony istnieją minusy, takie jak nieudane projekty, słaba skalowalność i słaba ochrona konsumentów bez regulacji rządowych.

Jak działa DeFi?

Systemy DeFi wykorzystują zdecentralizowaną sieć, w której ludzie mają dostęp do produktów i usług finansowych poprzez „inteligentne kontrakty”. Kluczową różnicą w sposobie działania zdecentralizowanych finansów jest to, że nie ma środka ani władzy centralnej. Zdecentralizowane giełdy pozwalają ludziom kupować i sprzedawać sobie nawzajem za pomocą niezmiennych inteligentnych kontraktów.

W pewnym sensie programowalny charakter każdego smart kontraktu zastępuje tradycyjną instytucję finansową. Umowa cyfrowa jest w pełni przejrzysta i może być weryfikowana w otwartej księdze publicznej, ale nie zawiera żadnych danych osobowych. Aby DeFi odniosło sukces, inteligentne kontrakty muszą działać na zdecentralizowanej infrastrukturze blockchain. Najpopularniejsze sieci DeFi to Ethereum, Solana, Avalanche i Tron.

Prawdziwe zastosowanie DeFi znajduje się w platformach pożyczkowych i kredytowych, których proces jest podobny do tradycyjnego finansowania. Osoba, która chce pożyczyć kryptowalutę, może uzyskać pożyczkę, zapewniając niewielką kwotę zabezpieczenia. Zaletą jest dostęp do płynności bez konieczności sprzedaży swoich cyfrowych aktywów. Z drugiej strony, osoba, która pożycza swoje aktywa, aby zapewnić płynność dla pożyczki, otrzyma w zamian odsetki od swojej kryptowaluty. Istnieje wielu dostawców, którzy ułatwiają pożyczki DeFi i płatności odsetkowe, takie jak BlockFi, Nexo, Celsius i inne.

Jak mogę zarabiać z DeFi?

Większość platform i protokołów DeFi wykorzystuje PoS jako mechanizmy konsensusu, więc sieć nagradza użytkowników, którzy stawiają tokeny do sprawdzenia. Mówiąc najprościej, użytkownicy muszą zablokować swój własny token protokołu na określony czas i otrzymać odsetki, które są wypłacane w tokenie własnym platformy.

Farming płynności: Swapy między tokenami na zdecentralizowanej giełdzie, takiej jak Uniswap, wykorzystują dostawców płynności. W DeFi dostawcami płynności są użytkownicy, którzy dodają swoje pary tokenów do puli płynności. W rezultacie użytkownicy, którzy dodali swoje tokeny, otrzymują opłatę procentową w wysokości 0,3% wszystkich wymian, w oparciu o ich udział w całkowitej puli.

Yield Farming: jest to koncepcja podobna do steakingu. Proces osiągania zysku poprzez interakcję z DeFi, czy to poprzez dostarczanie płynności lub pożyczek, zaciąganie kredytów. Zostaniesz za to wynagrodzony w tokenach protokolarnych/decentralnych giełdach.

Pożyczanie: Użytkownicy mogą zablokować/zamrozić swoje tokeny w inteligentnych kontraktach, aby umożliwić innym użytkownikom pożyczanie ich w zamian za dodatkowe odsetki. Zaletą jest to, że tokeny są powiązane z umowami, a brak zapłaty przez pożyczkobiorców nie wpływa na całkowite aktywa pożyczkodawcy, ponieważ pożyczkobiorca zapewnia kwotę zabezpieczenia większą niż pożyczone aktywa, więc pożyczkodawca jest ubezpieczony przed niesumiennym pożyczkobiorcą w dosłownym sensie finansowym. 

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz