Wymiana walut

Jaką walutę zabrać na Haiti

Zamieszczono przez Marcin

Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie urlopu w jakimś odległym i egzotycznym kraju. Ten trend zauważyły biura podróży, które oferują nam wyjazdy do krajów, o których czasami nie wiemy gdzie leży na mapie. Doskonałym przykładem może tu być urlop na Haiti. Do tego kraju wyjeżdżamy coraz częściej, by odpocząć po ciężkiej pracy, by poznać nowe zwyczaje i ludzi.

Wyjazd na Haiti powinien być odpowiednio zaplanowany, by na miejscu nie spotkały na żadne niespodzianki. Nie chodzi tu tylko o zakup biletu lotniczego czy zorganizowanie noclegu. Mówimy tu min o zaopatrzeniu się w walutę, która na Haiti obowiązuje. A jest nią Gourde. Jej międzynarodowy skrót to HTG. Dzieli się ona na 100 centymów. Jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa gordo – czyli tłusty. W obiegu spotkamy banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 250, 500 i 1000 gourde oraz monety o wartości 5, 10, 20, 50 centymów a także 1 i 5 gourde.  

Gdzie możemy kupić haitańską walutę? W polskich kantorach próżno jej szukać, a jeśli już nawet ją znajdziemy, to jej kurs będzie dla nas bardzo niekorzystny. O wiele lepszym dla nas rozwiązaniem, będzie zaopatrzenie się w jakąś walutę która jest akceptowana na całym Świecie i wymiana jej na miejscu. Mówimy tu przede wszystkim o amerykańskim dolarze. Obecnie za jednego dolara dostaniemy około 100 gourde. Możemy też zabrać na Haiti EURO lub brytyjskie funty. Wymiany najlepiej dokonać w kantorach, lub bankach, ale zanim to zrobimy sprawdźmy w nich kursy, gdyż różnice mogą być bardzo duże. W większości hoteli i restauracji na Haiti, możemy też płacić naszymi kartami – debetowymi i walutowymi. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to dla nas najlepsze rozwiązanie. Albowiem kurs bankowy nie jest zbyt korzystny, a ponadto będziemy musieli płacić prowizję za przewalutowanie. Chyba że posiadamy kartę wielowalutową oferowaną przez coraz więcej polskich banków, to w takim przypadku prowizji unikniemy. 

A gdzie zaopatrzyć się w dolary czy inną walutę. Jak wiadomo możliwości mamy kilka. Mówimy tu o bankach, kantorach stacjonarnych, czy kantorach internetowych. Oczywiście najlepsze kursy wymiany walut oferują nam kantory internetowe i to właśnie z ich usług najlepiej jest skorzystać.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz