Gospodarka

Jak polityka wpływa na kursy walut

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Osoby aktywnie śledzący kursy walut doskonale zdają sobie sprawę z tego, że za wzrost czy też spadek kursu danej waluty odpowiedzialnych jest wiele czynników. Mówimy tu o czynnikach makroekonomicznych, mikroekonomicznych, społecznych, politycznych czy nawet pogodowych. Połączenie ich wszystkich sprawia, że ludzie mają większe zaufanie do danej waluty i wtedy jej wartość wzrasta lub też zaufanie to spada, przez co jej wartość obniża się. Na wiele z tych czynników nie mamy wpływu (pogoda), na inny mamy wpływ niewielki (czynniki ekonomiczne), ale na niektóre z nich ludzie mają duży wpływ. Mówimy tu o politykach, którzy podejmują najważniejsze decyzje w poszczególnych krajach. Zastanówmy się więc, jak polityka wpływa na kursy walut.

Świat finansów lubi stabilizację i przewidywalność. To właśnie dzięki tym dwóm czynnikom można planować inwestycje i liczyć przyszłe zyski. I do takich rynków “ciągną” inwestorzy. Z całą pewnością na stabilizację i przewidywalność w poszczególnych krajach duży wpływ mają politycy. Jeżeli w sposób odpowiedzialny i dobry (według rynków finansowych) rządzą oni krajem, inwestorzy mają do tego kraju większe zaufanie i chętniej inwestują w nim swoje pieniądze. Oczywiście przekłada się to na kursy walut. W jaki sposób? Otóż jeżeli w państwie A jest dobra i stabilna sytuacja gospodarczo polityczna, inwestorzy chętnie “wchodzą” do takiego państwa. Aby to zrobić, muszą nabyć walutę obowiązującą w państwie A. Jeżeli na walutę jest duży popyt, to jej wartość automatycznie wzrasta. A w jaki sposób politycy mogą tę stabilizację zmienić? Przede wszystkim wypowiedziami działaniami, które w oczach inwestorów spowodują w danym kraju destabilizację lub sprawią, że osiągane zyski będą niższe. Dla przykładu jeżeli jakiś polityk, który w kraju A ma dużą władzę powie, że stopy procentowe powinny zostać obniżone, może to sprawić, że część inwestorów “wyjdzie” z tego kraju, gdyż zyski osiągane na bezpiecznych produktach inwestycyjnych będą niższe. A gdy będą pozbywać się krajowej waluty, zwiększą jej podaż przez co jej wartość osłabi się. Kolejny przykład. Jeżeli politycy zaproponują pakiet ustaw, które według inwestorów będą utrudniać prowadzenie biznesów w państwie A, możemy się spotkać z obniżeniem ich napływu do tego kraju a co się z tym wiąże z mniejszym popytem na krajową walutę. A mniejszy popyt spowoduje, że jej wartość będzie się obniżać. I takich przykładów można wskazywać tysiące. Czasami polityce nawet sami nie zdają sobie sprawę z tego, jaką mają “władzę” nad walutami i jak swoimi nieprzemyślanymi działaniami czy nawet wypowiedziami mogą zmieniać ich wartość.

Polityka każdego kraju powinna być odpowiedzialna i to pod wieloma względami, także jeśli chodzi o waluty. Dlatego politycy powinni dwa razy się zastanowić nad każdą swoją wypowiedzią czy nad swoimi działaniami, by polityka walutowa w ich kraju była prowadzona w sposób odpowiedzialny.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz