Wymiana walut

Jak wyliczyć prowizję (marżę) kantoru wymiany walut

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Szukając kantoru w którym wymienimy walutę, zazwyczaj kierujemy się kursem, po jakim możemy to zrobić. W związku z tym, szukamy takiej oferty, która przy kupnie waluty pozwoli nam wydać jak najmniej, a przy sprzedaży waluty, pozwoli uzyskać jak najwięcej. Oczywiście kantory „myślą” zupełnie inaczej niż ich klienci, gdyż są one nastawione na zysk, a ten osiągną wtedy, gdy będą kupować walutę tanio a sprzedawać drogo. Na całe szczęście, na rynku wymiany walut panuje spora konkurencja i dzięki temu kantory stacjonarne czy kantory internetowe, nie mogą sobie pozwolić na zbyt korzystne dla siebie kursy. Oczywiście każdy kantor czy też bank muszą na wymianie zarobić, gdyż w przeciwnym wypadku musiały by szybko zniknąć z rynku. Jednakże ich prowizja (marża), nie może być zbyt wysoka, by pozyskać jak najwięcej klientów.

Szukając najlepszego miejsca na wymianę waluty, można zauważyć, że najlepsze kursy mają te kantory, które nie mają zbyt wysokiej prowizji. Mówiąc prościej, różnica pomiędzy kursem kupna waluty a jej kursem sprzedaży jest niewielka. A czy możemy tę prowizję obliczyć? Oczywiście. Istnieje na to prosty sposób. Chcąc wliczyć marżę kantoru, musimy podzielić kurs sprzedaży (kurs wyższy), przez kurs kupna (kurs niższy). Otrzymamy wtedy wynik 1 i kilka cyfr po przecinku. Kluczowe są tu dwie pierwsze cyfry, które mówią nam ile wynosi prowizja kantoru.

Zobrazujmy to na przykładzie. Przyjmijmy że kurs sprzedaży funta w jakimś kantorze wynosi 4.82 zł a kurs kupna 4.68 zł. Aby obliczyć prowizję kantoru dzielimy 4.82 / 4.68 i otrzymujemy wynik 1.0299. Gdy popatrzymy na dwie pierwsze cyfry po przecinku, okaże się że jest to 02 czyli prowizja kantoru wynosi 2%. Inny przykład. Kurs sprzedaży euro w jakimś kantorze to 4.40 zł, a kurs kupna to 4.10 zł. Wykonując identyczne działanie matematyczne uzyskujemy: 4.40 / 4.10 =1.0731. Ponownie patrząc na dwie pierwsze cyfry po przecinku, możemy zauważyć że prowizja kantoru w tym przypadku wynosi 7%.

Jeżeli będziemy wyliczać prowizję kantorów z całą pewnością zauważymy, że najniższą mają kantory internetowe. Bardzo często marża w nich jest niższa niż 1%, więc oznacza to, że kursy wymiany są w nich najkorzystniejsze i to właśnie w nich warto wymieniać waluty, by nasza transakcja była udana.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz