Pozostałe

Jaką walutę zabrać do Republiki Południowej Afryki (RPA)

Zamieszczono przez Marcin

Republika Południowej Afryki (RPA), jedno z najpiękniejszych krajów Afryki. Jest to państwo niezwykle różnorodne, w którym mieszają się praktycznie wszystkie kultury świata. Dlatego też ludzie pochodzący z różnych miejsc, doskonale będą się tam czuli. Nie ma się więc co dziwić, że chociaż jest to odległy kraj, to coraz więcej naszych rodaków postanawia spędzić w tym kraju swój urlop. Na pewno może to być urlop marzeń, oczywiście pod warunkiem że się do niej odpowiednio przygotujemy. Jednym z elementów przygotować powinna być wymiana złotówek na walutę, która obowiązuje w RPA.

Walutą obowiązującą w Republice Połudnoiwej Afryki jest rand południowoafrykański – międzynarodowy skrót ZAR. Została ona wprowadzona w 1961 roku i zastąpiła obowiązującego wcześniej funta południowoafrykańskiego. Należy tu też wspomnieć, że drugą oficjalną walutą ROA są Krugery. Są to najpopularniejsze na świecie złote monety bulionowe, które są obecnie traktowane jako monety inwestycyjne.

Rand południowoafrykański dzieli się na 100 centów. Jeśli chodzi o monety, to w obiegu mamy monety o nominale 5, 10, 20, 50 i 100 centów, a także 1, 2 i 5 randów. Jeśli chodzi o banknoty to mamy tu następujące nominały – 10, 20 , 50, 100 i 200 randów.

Gdzie możemy zamienić złotówki na randy? Na pewno nie zrobimy tego na miejscu w Południowej Afryce. Chyba żaden miejscowy kantor czy bank nie będzie chciał przyjąć naszych złotówek. Musimy więc wybrać inny sposób. Jeżeli nie na miejscu, to może wymienimy walutę w Polsce? To także może być skomplikowane. Tylko niewielka część kantorów w naszym kraju oferuję wymianę złotówki na Randy, a jeśli już mają je w swojej ofercie, to kurs jest bardzo mało opłacalny. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie do RPA ogólnie akceptowanych walut czyli dolarów amerykańskich, EURO czy brytyjskich funtów i wymiana ich w miejscowym kantorze czy banku. Pozostaje jeszcze kwestia gdzie kupić wspomniane wcześniej waluty. Oczywiście najlepszym pod względem kosztów będą kantory internetowe. Mają one najlepsze kursy, więc wymieniając w nich złotówki otrzymamy najwięcej obcej waluty. Dzięki temu będziemy mieli więcej gotówki którą możemy przeznaczyć na urlopowe atrakcje. Możemy też wybrać miejscową walutę z bankomatu, jednakże kurs przewalutowania czy prowizja za transakcję na pewno nas niemile zaskoczy.

Urlop w Republice Południowej Afryki może być dla nas idealnym rozwiązaniem. Oczywiście jeśli pomyślimy wcześniej o zaopatrzeniu się w walutę, by później nie zabrakło nam gotówki na nasze przyjemności.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz