Pozostałe

Dlaczego nie powinieneś wyrzucać starych banknotów?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Posiadają Państwo w domu stare, nie będące już w obiegu banknoty? Nie warto ich wyrzucać! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że chociaż nie są one już oficjalnym środkiem płatniczym w danym kraju, nadal mogą mieć pewną wartość. Przeczytaj, na czym polega sprzedaż starych banknotów oraz w jaki sposób możemy jej dokonać.

W jaki sposób można zarobić na sprzedaży starych banknotów?

Warto uświadomić sobie, że każdy banknot, nawet ten wycofany ze sprzedaży, może posiadać pewną wartość.Chociaż w Polsce nie możemy już płacić pieniędzmi sprzed dewaluacji, nie oznacza to, że nie da się na nich zarobić. Wręcz przeciwnie, osoby, którym udało się przechować stare banknoty, mogą obecnie sprzedać je za sumę znacznie przewyższającą wartość nominalną.

Podobnie jest z banknotami zagranicznymi. Przechowywanie zagranicznych walut w gotówce może skutkować tym, że przegapimy moment, kiedy wychodzą one z obiegu. Banki centralne raz na jakiś czas wymieniają banknoty obowiązujące w danym kraju – między innymi ze względu na wprowadzenie nowszych zabezpieczeń przeciwko fałszerstwom. Dochodzą do tego oczywiście sytuacje, gdy kraj zupełnie rezygnuje z danej waluty i przyjmuje inną, jak na przykład w przypadku wstąpienia do strefy Euro.

„Stare” pieniądze – na jakich zasadach możemy wymieniać je na gotówkę?

Wycofane z obiegu pieniądze możemy podzielić na te, które wciąż można wymieniać poprzez banki centralne państw, w których były używane, oraz te, które posiadają już teraz jedynie wartość numizmatyczną. W pierwszym wypadku transakcji nie będziemy mogli dokonać w polskich bankach komercyjnych – będziemy musieli udać się do banku centralnego będącego emitentem lub dokonać transakcji przez Internet.

Jeśli chodzi o pieniądze, które posiadają już jedynie wartość numizmatyczną, każdorazowo konieczne będzie dokonanie szczegółowej wyceny. W takim przypadku cena zależy od unikalności i stanu zachowania monety,

Jakie stare waluty warto wymieniać na gotówkę?

Popularne banknoty już wycofane z obiegu to m. in:

– Funt irlandzki wycofany w 2009 r. zastąpiony przez euro

– Dolar amerykański – wycofane dolary należące do starszych serii

– Wycofane wersje funtów brytyjskich

– Wycofane wersje franków szwajcarskich

– Wycofane wersje dolarów kanadyjskich

– Wycofane wersje koron szwedzkich

 

W jaki sposób mogę uzyskać pieniądze za stare banknoty wycofane z obiegu?

Stare banknoty możemy sprzedać poprzez skup starych banknotów Staragotowka.pl. Cała procedura jest bardzo szybka, od momentu, gdy firma otrzyma przesyłkę, wycena trwa do 48 godzin.

Co bardzo ważne, firma dba o to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo transakcji. Przesyłki z banknotami otwierane są zawsze w obecności komisji złożonej z kilku osób i kamer. Nagranie może być udostępnione klientowi i na żądanie organów ścigania.

Należy przy tym uważać, by korzystać jedynie z usług renomowanych firm kurierskich – absolutnie nie należy wysyłać banknotów za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Równolegle powinniśmy wysłać e-maila ze spisem banknotów i latami ich emisji. Po dokonaniu wyceny otrzymamy przelew – nie zawsze kwota za stare banknoty będzie duża, ale czasami może się okazać, że będziemy bardzo mile zaskoczeni ile są warte.

W przypadku pytań lub wątpliwości warto poszukać odpowiedzi na stronie Staragotowka.pl lub skontaktować się z przedstawicielem firmy.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz