Pozostałe

Czemu zawdzięczają swoją popularność kancelarie frankowe?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Kredyty frankowe to od lat bardzo nośny temat. Niestety w większości przypadków w negatywnym tego słowa znaczeniu. Szczególnie głośno zrobiło się o nich 2-3 lata temu. Problem przez lata był zamiatany pod dywan do czasu pierwszych wyroków sądowych w tej sprawie. O co tak naprawdę chodzi?

Kredyty we frankach miały być idealnym rozwiązaniem

Ponad 15 lat temu rozpoczął się w Polsce prawdziwy boom na kredyty hipoteczne. Szczególną popularnością
cieszyły się wówczas kredyty frankowe. Były one wówczas sporo tańsze niż kredyty w złotówkach. Pracownicy banków namawiali przyszłych kredytobiorców do zadłużania się we frankach tłumacząc to stabilnością szwajcarskiej waluty. W całym tym procesie nie informowali jednak klientów o jednym. Kredyt nie był do końca udzielany we frankach, a w złotówkach przeliczanych po aktualnym kursie franka. Dopóki kurs był stabilny nie było problemu. Wraz z upływem czasu sytuacja posiadaczy takich kredytów zaczęła się jednak sukcesywnie pogarszać. Wszystko za sprawą systematycznie rosnącego kursu CHF/PLN. O ile jeszcze w 2008 roku średni kurs franka oscylował wokół 2 zł, o tyle już w 2011 r. przekroczył 3,7 zł. Tak duży skok odbił się na wysokości rat płaconych przez posiadaczy kredytów. Mało tego, w wielu przypadkach wartość zadłużenia wyrażonego we frankach znacząco przekroczyła wartość rynkową kredytowanych mieszkań. Ponieważ problem dotknął ok. 700 tys. osób nie dało się go ot tak pominąć.

Poszkodowani postanowi wziąć sprawy w swoje ręce

Kilkaset tysięcy posiadaczy kredytów coraz głośniej domagało się zwrócenia uwagi na prowadzoną politykę banków podkreślając, iż padli oni ofiarą nadużyć. Wcześniej czy później musiał znaleźć się pierwszy odważny, który postanowił zaskarżyć bank i skierował sprawę do Trybunału Europejskiego.

Przełom nastąpił w roku 2019

Musiało minąć 10 lat od szczytu zainteresowania kredytami frankowymi, aby światło dzienne ujrzał wyrok Trybunału Unii Europejskiej z 3 października 2019, który był przełomem dla wielu frankowiczów, czyli osób zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Otóż w orzeczeniu znalazło się wyraźne stwierdzenie, iż niedozwolone klauzule indeksacyjne widniejące w umowach kredytowych powinny zostać usunięte. Jakby tego było mało, postanowienie TSUE oznaczało, iż umowę zawierającą nieuczciwe zapisy można anulować.
To wywołało prawdziwą lawinę zdarzeń. Poszkodowani posiadający kredyt frankowy zaczęli masowo składać pozwy sądowe, których celem było unieważnienie kredytu we frankach. W ten sposób kancelarie prawne miały pełne ręce roboty, a niektóre z nich zamieniały się w kancelarie frankowe wyspecjalizowane w tego typu sprawach. https://ostaszewskikredytyfrankowe.pl/ jest przykładem kancelarii, która od lat reprezentuje swoich klientów w sporach z bankami. W ramach reprezentowania swojego klienta kancelarie frankowe zajmują się pełną obsługą pozwu i prowadzą sprawy w imieniu poszkodowanych na każdym jej etapie. W ten sposób klienci zyskują silnego partnera z doświadczeniem, którego banki nie mogą zlekceważyć.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz