Pozostałe

Pranie brudnych pieniędzy i wspieranie terroryzmu – jak zapobiegać

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Niemal każdy z nas słyszał określenie “pranie brudnych pieniędzy”. I bynajmnej nie chodzi tu o wkładanie do pralki zabrudzonych banknotów czy monet ale o wprowadzanie do legalnego obiegu pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. Mowa tu o pieniądzach z handlu narkotykami, bronią czy innych przestępstw. Z procederem tym walczy niemal cały Świat, gdyż występuje on na wszystkich kontynentach. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o walkę z terroryzmem. Na całym Świecie istnieją setki organizacji określanych jako terrorystyczne a do swojego działania potrzebują one gotówki. W związku z tym ciągle szukają one “sponsorów”, którzy dostarczali by pieniądze, które później byłyby wykorzystywane do zamachów czy innych aktów terroru. Aby zapobiegać takim procederom, Komisja Europejska wprowadziła specjalny dekret, który ma pomóc zarówno w walce z praniem brudnych pieniędzy, jak i w zwalczaniu finansowania terroryzmu. Zawartych jest w nim wiele wytycznych, do których dostosować musiały się wszystkie kraje Unii Europejskiej w tym oczywiście  Polska.

Po wprowadzeniu nowych wytycznych w życie, powstało wiele programów i aplikacji, które mają ułatwić zadanie wszystkim tym, których walka z pranie brudnych pieniędzy i wspieraniem terroryzmu dotyczy. Jednym z nich jest system AML, z którego korzystać może praktycznie każdy. Jest on niezwykle prosty w obsłudze i może:

  • Przeszukiwać listy sankcyjne,
  • Wykrywać transakcje powiązane,
  • Wykrywać i raportować transakcje przekraczające 10 000 EURO,
  • Analizować danego klienta pod kątem kraju podwyższonego ryzyka czy ryzykownych branż.
  • Raportować różnego rodzaju zestawienia.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że taki program wykonuje za nas ogromną pracę. Nie musimy samodzielnie dokonywać analiz, poszukiwać klientów i “prześwietlać” ich pod kątem nielegalnych transakcji. Wszystko to zrobi za nas program i to w ciągu kilku sekund. Należy jeszcze dodać, że jest on stale uaktualniany, więc zawsze będziemy mieli aktualne i poprawne dane wspomagające na każdego dnia.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz