Wymiana walut

Jaką walutę zabrać do Chin?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Praktycznie każdego roku Chino odwiedzą coraz więcej osób. Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze jest to wspaniały i różnorodny kraj, w którym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Po drugie, coraz więcej firm zaczyna współpracę z chińskimi biznesmenami, więc ich przedstawiciele przyjeżdżają tu na rozmowy biznesowe. Na pewno wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w Chinach raczej nie zapłacimy złotówkami. Obowiązującą w tym kraju walutą jest yuan CNY (czasem możemy spotkać się też z inną nazwą tej waluty – renminbi RMB). 1 yuan dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao na 10 fenów. Co ciekawe, wszystkie nominały są dostępne w postaci banknotów. Oczywiście w Chinach spotykamy też monety. Waluta ta obowiązuje na całym terytorium Chin, z wyjątkiem Hongkongu gdzie obowiązuje dolar hongkoński HKD i Makau, gdzie obowiązującą walutą jest pataca MOP.

W naszym kraju bardzo ciężko kupić juany, a jeżeli już jakiś kantor oferuje tą walutę, to po bardzo niekorzystnym kursie. Dlatego też o wiele lepiej wymienić złotówki na dolary lub euro (najlepiej w kantorze internetowym) i na miejscu wymienić je na miejscową walutę. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w Chinach obowiązują dosyć rygorystyczne przepisy jeśli chodzi o przywóz walut na teren tego państwa. Jeżeli mamy więcej niż równowartość 5000 dolarów amerykańskich, musimy to zgłosić służbie celnej. Jeżeli chcemy wywieź z Chin równowartość pomiędzy 5000 a 10000 dolarów amerykańskich, a nie zadeklarowaliśmy tych pieniędzy przy wjeżdzie, musimy mieć pisemne zezwoleniu banku. Jeżeli wywozimy powyżej 10000 USD musimy mieć także zgodę Biura Kontroli Dewizowej.

Przywiezioną walutę możemy wymienić w bankach lub w oddziałach banków. Na szczęście często są one na lotniskach, hotelach, dworcach kolejowych i autobusowych czy centrach handlowych. Możemy ją także wymienić w kantorach. Kursy w poszczególnych placówkach bardzo się różnią, więc warto przed wymianą sprawdzić, gdzie kurs jest najkorzystniejszy. Nie należy wymieniać walut od u osób prywatnych, gdyż po pierwsze jest to nielegalne, a po drugie istnieje duże prawdopodobieństwo że w czasie takiej wymiany zostaniemy oszukani.

Na terenie Chińskiej Republiki Ludowej możemy wpłacać pieniądze w bankomatach, zarówno z kart debetowych jak i kredytowych. Jednakże musimy pamiętać, że zazwyczaj limit jednorazowej wypłaty to 2500 yuanów. Często bankomaty obsługują tylko karty wydane przez chińskie banki, więc musimy to sprawdzić przed rozpoczęciem transakcji. Naszych kart możemy używać też płacąc w placówkach stacjonarnych – sklepach czy restauracjach. Jednakże sprawdźmy czy dana placówka obsługuje naszą kartę, zanim rozpoczniemy zakupy. Może się bowiem zdarzyć, że nasza karta nie jest obsługiwana. Dlatego zawsze należy mieć przy sobie gotówkę, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Chiny to piękny kraj i pobyt w nim może być doskonałą przygodą. Jednakże aby tak się stało, nie zapomnijmy o zaopatrzeniu się w odpowiednią walutę.

 

5/5 - (1 vote)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz