Możliwość szybszego przeprowadzania transakcji i ułatwienia w kontrolowaniu stanu budżetu, to najważniejsze korzyści, jakie daje dyrektywa PSD2 klientom banków. Na czym dokładnie polegają zmiany, które wprowadza i w jaki sposób mogą wpłynąć na działanie sektora finansowego?
Dyrektywa PSD2 daje nowym instytucjom dostęp do danych bankowych
Dyrektywa PSD2 wprowadza wiele zmian, a jedną z najważniejszych jest powołanie nowych podmiotów finansowych, tzw. Third Party Providers (TPP). Można je podzielić na dwie grupy o różnych uprawnieniach:
- instytucje, które mogą inicjować płatności: jeśli klient wyrazi na to zgodę, te podmioty będą samodzielnie sprawdzać, czy ma on na swoim koncie wystarczającą sumę, by dokonać transakcji. Będą ją także inicjować. Żeby zostać do tego uprawnionym, instytucje TPP będą musiały się zarejestrować i otrzymać zezwolenie na oferowanie usług płatniczych.
- instytucje, które mają dostęp do danych, pochodzących z konta użytkownika – ich uprawnienia pozwalają osobom posiadającym kilka rachunków płatniczych, na uzyskanie zbiorczej informacji nt. ich stanu. Te podmioty będą musiały tylko się zarejestrować, by móc pełnić swoje usługi.
Wszystkie instytucje stanowiące grupę TPP, muszą wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Korzyści dla użytkowników
Dzięki utworzeniu kategorii TPP, każdy, kto korzysta z transakcji internetowych, będzie mógł szybciej płacić za usługi i produkty. Już nie będzie konieczne przekierowanie użytkownika na strony platform oferujących usługi płatnicze, co wcześniej zabierało czas. Jeśli sklep ma pozwolenie na dostęp do danych z konta, sam rozpocznie transakcję, przez co realizacja płatności będzie przebiegać szybciej.
Wejście dyrektywy PSD2 w życie wiąże się też z możliwością sprawdzenia na jednej platformie wszystkich informacji, dotyczących stanu kont. I to nawet jeśli są założone w różnych instytucjach. To znaczne ułatwienie dla osób, które do tej pory musiały osobno logować się na stronę każdego banku, by móc się dowiedzieć, ile pieniędzy przechowują na poszczególnych rachunkach.
Znaczenie dyrektywy PSD2 dla sektora finansowego
Zmiany, które wprowadza dyrektywa PSD2, będą miały wpływ nie tylko na właścicieli rachunków bankowych, ale na cały sektor finansowy. Dużo pracy czeka banki, które są odpowiedzialne za przekazywanie danych uprawnionym platformom. Żeby ten proces był w pełni bezpieczny, banki muszą korzystać ze specjalnego programu, czyli API (Application Programming Interface). To ich obowiązkiem jest wdrożenie niezbędnego oprogramowania, spełniającego prawne standardy, oraz przeszkolenie pracowników, by umieli z niego korzystać.
Powołanie nowych podmiotów oznacza też większą konkurencję w sektorze finansów. Każda z nowych instytucji będzie mogła proponować inne, wygodniejsze metody płatności, oferować szybsze metody weryfikacji oraz wprowadzać nowe pomysły na zarządzanie zawartością kont. Konkurencja przyczyni się do tego, że na rynku zaczną się pojawiać nowe sposoby rozporządzania finansami, które zwiększą komfort użytkowników.