Banki

Na co zwrócić uwagę zakładając konto osobiste

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Założenie konta osobistego, wydawałoby się jest sprawą bardzo prostą. Ofert jest całe mnóstwo. Banki prześcigają się, reklamując swoje usługi jako najlepsze. Najlepsza cena, najlepsza obsługa, szybkie transakcje, bezpłatne wypłaty. Ciężko więc się odnaleźć w tym gąszczu informacji. Laik łatwo może wpaść w marketingową pułapkę i założyć konto, które przysporzy jedynie zmartwień. Na co więc zwrócić uwagę zakładając konto osobiste?

Opłaty

Podstawowym chwytem marketingowym są deklaracje „wszystko za 0 złotych”, „darmowe konto”, itd. Niestety w niektórych przypadkach mają się one nijak do rzeczywistości. Przed wyborem, należy więc dokładnie zapoznać się z tabelą opłat. Może się okazać, że założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Natomiast wypłaty z bankomatów już niekoniecznie. Przelewy również mogą być bezpłatne, ale brak jest możliwości robienia bezpłatnych szybkich przelewów. Dodatkowo warto sprawdzić czy są opłaty za kartę płatniczą.

Niestety w wielu bankach nadal można się natchnąć na taka opłatę. Tak ważne więc jest zapoznanie się ze wszystkimi opłatami. Niektóre mogą się ujawnić dopiero w czasie prowadzenia konta. Z pomocą przychodzą specjaliści. Na wielu stronach internetowych czy blogach finansowych, umieszczone są rankingi banków (zobacz ten ranking banków). Są one niesłychanie przydatne. Specjaliści z łatwością potrafią poradzić sobie z długimi umowami i tabelami opłat. Przedstawiają to potem w sposób przejrzysty i zrozumiały.

Bezpieczeństwo

Pieniądze na koncie powinny być bezpieczne „jak banku”. Ale czy każdy bank gwarantuje to przysłowiowe bezpieczeństwo? Podstawową informacją jaką należy zweryfikować, to czy bank jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Fundusz ten gwarantuje zwrot pieniędzy w razie problemów banku. Na przykład podczas upadku banku. Instytucje nieobjęte tym funduszem są bardzo ryzykowne. Historia pokazała już niestety, że stracić oszczędności można nieodwracalnie. Bezpieczeństwo, to szczególnie istotna kwestia przy lokatach (zobacz np. ten artykuł).

Zamknięcie konta

Po jakimś czasie może zaistnieć potrzeba zamknięcia rachunku. Jeżeli konto zostało założone na promocyjnych warunkach, może wiązać się tą pewnymi problemami. Bank może zastrzec w umowie, że konto nie może być zamknięte wcześniej niż po 12, 24,… miesiącach. Zamknięcie konta może okazać się niemożliwe bądź związane ze sporą opłatą.

Odległość od najbliższego oddziału oraz ich ilość

Nic bardziej nie irytuje niż dziesięcio-osobowa kolejka w banku. Niestety jest to powszechny widok. Sfrustrowani klienci banku zerkający na zegarek. W pewnych przypadkach szybkość obsługi jest bardzo istotna. W banku, który ma zaledwie kilka oddziałów, możemy się spodziewać długiego oczekiwania. O takich niedogodnościach klienci piszą na wielu forach. Przed założeniem konta warto zapoznać się z tymi opiniami. Korzystanie z konta ma przecież ułatwiać życie.

Konto bankowe wybiera się raz na długi okres. Powinno więc być dopasowane do potrzeb użytkownika. Czytanie forów, odwiedzanie stron tematycznych i przeglądanie rankingów, ułatwi na pewno wybór konta osobistego. Nie należy jednak ufać ślepo tym opiniom. Choć umowy z bankiem, wyglądają zazwyczaj jak książki, warto się z nimi dokładnie zapoznać.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz