Gospodarka

Jak kursy walut wpływają na eksport i import

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Zmieniające się stale kursy walut, wpływają na wiele spraw. Zmiany te mogą odczuwać posiadacze kredytów hipotecznych zaciągniętych w obcych walutach, czy też osoby pracujące poza granicami naszego kraju i przesyłające pieniądze na polskie rachunki w bankach. Zmiany te są także bardzo odczuwalne przez polskie firmy, które współpracują z zagranicznymi partnerami. Dzięki umocnieniu lub osłabieniu się złotówki, mogą one zyskiwać lub tracić, podbijać kolejne rynki, bądź też tracić kontrakty. Zastanówmy się więc, dlaczego zmiana kursów walut w bezpośredni sposób wpływa na eksport i import towarów czy usług.

Przeciętny Kowalski z całą pewnością będzie się cieszył, jeżeli nasza waluta względem innych będzie się umacniać. Dlaczego? Albowiem możemy wtedy kupować produkty pochodzące z importu taniej. Prześledźmy to na przykładzie. Firma sprowadzająca zabawki z Niemiec, ma do zapłacenia rachunek opiewający na 10 000 EURO za zakup 1000 lalek. A więc jedna lalka kosztuje 10 EURO. Jeżeli w czasie wymiany walut za 1 EURO firma musi zapłacić 4.40 zł, to na wymianę musi przeznaczyć 44 000 zł. W przeliczeniu na złotówki, jedna lalka kosztuje więc 44 zł. A co stanie się, jeżeli złotówka umocni się i będziemy za 1 EURO będziemy płacić 4.20 zł? Otóż aby zapłacić za wspomniany rachunek, firma będzie musiała wydać 42 000 zł, czyli jedna lalka będzie kosztować 42 zł. Cena jest więc niższa o 2 zł. Firma może więc obniżyć cenę lalki w sklepie o 2 zł, z czego na pewno kupujący bardzo się ucieszą.

Całkowicie odmienne zdanie na temat umocnienia się naszej waluty mają firmy, które eksportują produkty lub usługi. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest słaba złotówka, gdyż mogą oni wtedy zarabiać więcej. Posłużmy się ponownie przykładem. Firma X sprzedaje za granicę okna. Miesięczny kontrakt opiewa na kwotę 30 000 EURO. Jeżeli w danym miesiącu za 1 EURO będziemy płacić 4.20 zł, to firma po otrzymaniu zapłaty będzie mogła wymienić walutę w kantorze i do dyspozycji będzie miała 126 000 zł. Jeżeli jednak polska waluta osłabi się względem EURO i będziemy musieli za nią płacić 4.40 zł, to nasza firma X po wymianie waluty będzie miała do dyspozycji 132 000 zł, czyli o 6 000 zł więcej.

Osłabienie lub umocnienie się walut, może w dużym stopniu wpływać na przedsiębiorstwa. I to zarówno w sposób bezpośredni lub pośredni. Dlatego tak istotna jest stabilizacja kursów, by w krótkim okresie czasu ich wartość nie zmieniała się zbyt gwałtownie.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz