Osoby które wymieniają waluty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich kursy nigdy nie są stabilne. I nie chodzi tu o zmiany w ciągu tygodnia, dnia czy godziny. Zmieniają się one co kilka sekund, co często możemy zaobserwować na różnego rodzaju wykresach.
Ale czy do końca zdajemy sobie sprawę z tego, dlaczego tak się dzieje? Co powoduje, że w ciągu jednej chwili kurs wzrasta, by po kilku minutach spadać w dół? Czynników które zmieniają wartość waluty jest bardzo dużo. Poniżej postaramy się przedstawić kilka z nich.
- Wysokość stóp procentowych – jeżeli w danym kraju podnoszone są stopy procentowe lub też istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą one podniesione, inwestorzy chętnie lokują swoje pieniądze w tym kraju, z nadzieją że przyniesie im to spore zyski. W związku z tym, waluta zyskuje na wartości, gdyż dużo osób chce ją kupić. Odwrotnie sytuacja wygląda, gdy stopy procentowe maleją lub też istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną obniżone. W takiej sytuacji inwestorzy sprzedają daną walutę, przez co traci ona na wartości.
- Poziom inflacji – jeżeli w jakimś kraju inflacja jest wysoka i trwa to długo, eksport towarów staje się mniej opłacalny, gdyż za sprzedaż uzyskuje się „mniej” obcej waluty. W związku z tym, zagraniczni partnerzy firm eksportujących swoje towary, kupują mniej waluty, co powoduje jej osłabienie. Odwrotnie wygląda sytuacja, gdy inflacja spada lub wręcz mamy do czynienia z deflacją. Wtedy firmy płacące eksporterom, muszą kupić więcej waluty w związku z czym mamy do czynienia z jej umocnieniem.
- Wysokość wzrostu gospodarczego – wzrost gospodarczy, ma ogromny wpływ na kurs walut. Po pierwsze do takich krajów chętnie „przychodzą” zagraniczni inwestorzy, w związku z tym kupują oni walutę, co powoduje, że jej wartość wzrasta. Natomiast jeżeli wzrost gospodarczy spada, inwestorzy zaczynają „odchodzić” z danego kraju, sprzedając przy okazji walutę. Ponieważ jest jej dużo na rynku, traci ona na wartości.
- Wysokość bezrobocia – jeżeli w danym kraju stopa bezrobocia jest wysoka, oznacza to że ludzie będą kupować mniej towarów. W związku z tym, mniej towarów sprowadzanych jest z zagranicy, więc mniej waluty jest sprzedawane. W związku z tym wartość waluty zwiększa się. Natomiast jeżeli bezrobocie jest małe, ludzie mają więcej pieniędzy i kupują więcej towarów, także tych sprowadzanych z zagranicy. Wobec tego importerzy muszą kupować obcą walutę pozbywając się waluty krajowej. Powoduje to obniżenie jej wartości.
- Sytuacja polityczna w kraju i poza jego granicami – na wysokość kursu danej waluty, ogromny wpływ ma sytuacja polityczna. Inwestorzy dokładnie sprawdzają jakie poglądy polityczne mają osoby rządzące w danym państwie, gdyż determinuje to często ich postępowanie w sprawach gospodarczych. Dlatego też po wyborach w danym kraju, kurs walut bardzo często zmienia się w górę lub w dół, zwłaszcza jeśli następuje zmiana partii rządzącej.
- Spekulanci – wielu inwestorów, próbuje zarobić na danej walucie, sztucznie podnosząc lub obniżając jej kurs. Mają oni nadzieję, że po jakimś czasie sprzedadzą lub kupią walutę i sporo na tym zarobią.
Jak widać czynników wpływających na wysokość kursu danej waluty jest bardzo dużo. I właśnie dlatego tak trudno określić, jak będzie ona zachowywać się nawet w krótkim okresie czasu. W związku z tym, zawsze będziemy mieli do czynienia z ryzykiem walutowym, z którym uporać muszą się np. przedsiębiorcy, współpracujący z zagranicznymi kontrahentami, bądź osoby zaciągające kredytu w obcych walutach.