Pozostałe

Kredyt a pożyczka – różnice i podobieństwa

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Nabycie samochodu, czy sprzętu ADG to tylko niektóre zakupy, wymagające znacznych nakładów finansowych. Co zrobić, gdy w budżecie brakuje pieniędzy, auto odmówiło posłuszeństwa, a z pralki cieknie woda? Najlepszym wyjściem będzie wzięcie kredytu lub pożyczki. Jakie są różnice i podobieństwa tych dwóch instrumentów finansowych?

Różnice między kredytem a pożyczką

Kredyt jest udzielany przez bank, czyli instytucję działającą zgodnie z regulacjami Krajowego Nadzoru Finansowego. By go otrzymać, należy spełnić bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące: zatrudnienia, osiąganych dochodów oraz historii kredytowej. Tymczasem pożyczki oferują prywatne podmioty gospodarcze. O ekstra gotówkę może ubiegać się każdy, pełnoletni obywatel Rzeczpospolitej z ważnym dowodem osobistym. Procedury przyznawania kredytu są rozbudowane – od złożenia wniosku należy poczekać na decyzję z banku około 1 miesiąca. Analityk finansowy bierze pod uwagę przede wszystkim zdolność kredytową, czyli realną, miesięczną możliwość spłaty raty przez kredytobiorcę. Pożyczkę natomiast można otrzymać niemal od ręki, bez formalności, w formie przelewu na wskazane konto lub gotówki. Jej wysokość jest w wielu przypadkach ograniczona jedynie przez zdrowy rozsądek osoby, która ubiega się o dodatkowe środki. Informację o tym, ile pieniędzy można otrzymać jednorazowo, znajdują się na przykład na stronie polecampozyczke.pl. Czas, na jaki udzielana jest pożyczka, to najczęściej okres od 7 do 30 dni, a po ich upływie należy zwrócić całą kwotę firmie finansowej. Kredyt w banku to zobowiązanie kilkuletnie, od 1 roku do nawet 35 lat, które spłacane jest w comiesięcznych ratach. Oba instrumenty różnią się także wysokością oprocentowania, często całkowite koszty kredytu są niższe.

Podobieństwa między kredytem a pożyczką

Między analizowanymi instrumentami finansowymi istnieją również podobieństwa. Zarówno kredyt, jak i pożyczka to zobowiązanie finansowe wobec zewnętrznego podmiotu, które należy spłacić. W obu przypadkach do wnioskowanej kwoty zostaną doliczone: odsetki, opłata za udzielenie oraz marża. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe mają rygorystyczne przepisy, które sprawiają, że w przypadku opóźnienia w spłacie, do raty doliczane są odsetki. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z umową pożyczki i kredytu, a wszystkie wątpliwości wyjaśnić z doradcą, który będzie obsługiwał transakcję. Więcej szczegółów na temat pożyczek oraz konkretne oferty można znaleźć na stronie www.ratkomat.pl.

 

Skorzystanie z oferty pożyczki lub kredytu bankowego to świetny sposób na załatanie dziury w domowym budżecie i poradzenie sobie z nieprzewidzianymi wydatkami. Należy jednak pamiętać, że oba zobowiązania są długiem wobec danej instytucji, należy więc zabezpieczać środki na terminową spłatę.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz