Kryptowaluty

DasCoin – czy warto zaufać i inwestować?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Na rynku coraz bardziej popularnych ostatnio kryptowalut, pojawił się nowy twór – DasCoin. Jednakże wielu specjalistów z tej branży, ma poważne zastrzeżenia co do tego, że rzeczywiście jest to nowa kryptowaluta. Wiele w niej niejasności i sprzeciwów, dlatego coraz częściej możemy usłyszeć ostrzeżenia, by w nią nie inwestować.

Po pierwsze nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za dystrybucję DasCoina. Po drugie, nie możemy bezpośrednio tej waluty kupić, a jedynie licencje na nią i to po z góry określonej cenie. Nie ma tu przy tym podanych żadnych dat kiedy wejdziemy w posiadanie DasCoina, a biznesplan firmy, która chce tą walutę wydawać jest pełen sprzeczności. Ponadto jak mówią specjaliści, DasCoin nie spełnia wymogów dla kryptowalut. Nie matu bowiem otwartego Blockchaina i dostępu do kodów źródłowych, nie ma algorytmu, a także nie jest on dostępny na giełdach.

Na temat DasCoina wypowiedziało się też negatywnie Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Poniżej przytaczamy treść oświadczenia.

W związku z napływającymi do nas licznymi informacjami od wielu osób, w tym zaniepokojonych członków społeczności Bitcoin i walut cyfrowych w Polsce, chcielibyśmy zwrócić uwagę opinii publicznej i mediów na działalność międzynarodowej organizacji skupionej wokół projektu DasCoin. DasCoin nie jest walutą cyfrową w ścisłym rozumieniu tego słowa. Nie jest oparty na takiej technologii i posiada tylko jednego emitenta. 

Mimo tego „monety” projektu są sprzedawane jako „ulepszone bitcoiny”, co sugeruje, że twórcy projektu chcą najprawdopodobniej wykorzystać światową modę na inwestycje w waluty cyfrowe, by odnieść sukces na swoim rynku. “DasCoiny” kupuje się także w ramach pakietów o określonych cenach. Nie ma możliwości, tak jak to się dzieje w przypadku bitcoina, zainwestowania dowolnej kwoty np. 100 zł.

Ponadto osoby, które zgłosiły się do nas, informują, że po zainwestowaniu swojego kapitału w DasCoin, miały problem z odstąpieniem od zawartej przez Internet umowy z tą firmą, mimo, że od jej podpisania nie minęło nawet siedem dni. Poszkodowani nie mogli także uzyskać porady i pomocy od Rzecznika Praw Konsumenta, ponieważ podmiot odpowiedzialny za sprzedaż “monet” jest zarejestrowany poza granicami Polski. Handel „coinami” odbywa się za pośrednictwem wyszkolonych przedstawicieli DasCoin, ponadto procesowi temu towarzyszą spotkania, na których wprost sprzedaje się nabywcom pakiety. W środowisku rzetelnych firm aktywnych na rynku walut cyfrowych taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Nasze środowisko organizuje też co prawda dla osób zainteresowanych tematem bitcoina i jemu pochodnych spotkania, ale mają one formę szkoleń i wykładów, a nie usilnego namawiania do kupna konkretnych walut cyfrowych.

Jako Polskie Stowarzyszenie Bitcoin polecamy wszystkim zainteresowanym inwestycją w DasCoin ostrożne i rozmyślne działania, w tym do wcześniejsze skonsultowanie się z nami w celu wyjaśnienia, czym różni się ten projekt od prawdziwych walut cyfrowych. Naszym priorytetem, jako organizacji promującej bitcoina i jemu pochodne waluty cyfrowe, jest promowanie rzetelnej wiedzy na ten temat oraz ostrzeganie przed zjawiskami mogącymi zaszkodzić wizerunkowi i rozprzestrzenianiu się technologii blockchain w Polsce i na świecie.

Z poważaniem,
Filip Pawczyński
Prezes Stowarzyszenia

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

Pozostaw komentarz