Transfery walutowe

Szybko i tanio? Jak najlepiej przesłać pieniądze za granicę i z zagranicy

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

ieniądz nie zna granic. Rozszerzenie rynku na teren Unii Europejskiej a nawet dalej na cały świat wymusza na nas poszukiwanie coraz to lepszych metod wykonywania przekazów międzynarodowych.

Czasy wypraw do banku z teczką dokumentów potrzebnych do wysłania pieniędzy za granicę dawno już minęły. Do dyspozycji mamy szereg instrumentów, które pozwalają nam na dokonanie takiej operacji z dowolnego miejsca i w dogodnym dla nas czasie.

Powstaje pytanie. Która opcja jest najlepsza?

Gotówka? Drogo.

Na rynku działa kilka instytucji, które przekazują pieniądze z i do kraju w formie gotówkowej. Chyba najbardziej znaną z nich jest amerykańska firma Western Union. Zaletą tej formy jest czas. Odbiorca może korzystać z pieniędzy praktycznie w momencie, w którym dokonamy wpłaty w jednym z wielu przedstawicielstw firmy. Wystarczy, że dostarczymy mu specjalny kod uprawniający go do dokonania wypłaty. Będzie nas to jednak słono kosztować. Prowizje wynoszą nawet kilkanaście procent wartości transakcji. Dodatkowo należy liczyć się z przewalutowaniem środków po kursie NBP pogorszonym o 2 punkty procentowe. Obsługę gotówkową oferuje również nasza rodzima Poczta Polska. Tutaj koszty są o wiele niższe, lecz i tak do atrakcyjnych nie należą. Za przesłanie pieniędzy zapłacimy 1% wartości transakcji plus 23 zł. Gorzej z czasem realizacji – może minąć nawet 5-6 dni roboczych zanim pieniądze trafią do adresata. Trzeba pamiętać również o limitach wpłat. Możliwa do wysłania kwota zależy od kraju docelowego. Widełki dla każdej waluty to równowartość od 500 do 5000 Euro ( licząc po kursie średnim NBP).

Przelew bankowy? Taniej, ale ciągle sporo.

Oczywiście większość polskich banków umożliwia swoim klientom wykonanie przelewu za granicę, co, w połączeniu z będącą już standardem obsługą internetową, daje ciekawe rozwiązanie. Koszty są niższe niż w przypadku operacji gotówkowych, ale ciągle wynoszą od kilku do kilkunastu procent wartości transakcji, co przy większych kwotach może stanowić nie lada wydatek. Wyjątkiem są przelewy wykonywane w EURO do krajów Unii. Tutaj opłata jest stała i waha się od 10 do 30 zł. Czas realizacji również jest akceptowalny. Zazwyczaj zajmuje to 2-3 dni robocze. Pozostaje jeszcze kwestia kursów bankowych. Te są zdecydowanie gorsze od notowań oferowanych przez inne dostępne na rynku instytucje. Różnica może wynosić nawet do kilkunastu groszy.

Kantor Internetowy? Niedrogo, tanio i po dobrym kursie.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz