Kryptowaluty

Jak Bitcoin wpływa na nasze środowisko

Zamieszczono przez Marcin

O Bitcoinie słyszał chyba każdy z nas. Ta wirtualna waluta, już od kilku lat jest bardzo popularna zarówno wśród inwestorów jak i za jej pośrednictwem dokonuje się coraz więcej płatności. Chociaż kurs tek wirtualnej waluty jest bardzo niestabilny, wiele osób chce mieć Bitcoiny w swoim portfelu. Jednakże nie wszyscy wiemy, że Bitcoin ma duży wpływ na nasze środowisko naturalne. Jaki? – Postaramy się to wyjaśnić.

Mamy kilka sposobów by Bitcoin pojawił się na naszym wirtualnym portfelu. Po pierwsze możemy dostać go jako zapłata za nasze produkt czy też usługi. Po drugie, możemy go kupić. Najlepsze są do tego specjalne giełdy, które oferują nam także i inne kryptowaluty. Możemy go także wytworzyć sami. Wystarczy nam tylko specjalne oprogramowanie i komputer. Ale tu pojawia się problem. Jeszcze kilka lat temu, to „wykopywania” Bitcoinów mogły służyć zwykłe domowe komputery. Jednakże dzisiaj, aby wytworzyć Bitcoina, musimy mieć komputery o ogromnej „mocy przerobowej”, gdyż wytwarzanie go staje się coraz trudniejsze. Powstają więc specjalne Bitcoinowe farmy, których zadaniem jest „wykopywnie” tej wirtualnej waluty. Nieustanna praca komputerów wymaga dużej energii elektrycznej. Jak okazuje się zapotrzebowanie na energię jest ogromne. Poniżej podamy kilka faktów, które zostały uwypuklone przez dziennikarzy The New York Times.

Jak wyliczono, do kopania Bitcoinów co roku zużywa się około 91 tetrawatogodzin energii elektrycznej. Dla porównania, jest to większe zapotrzebowanie od rocznego zużycia prądu przez Finlandię, którą zamieszkuje 5.5 miliona osób. Jest to tez ilość energii, którą zużywa amerykański stan Waszyngton w ciągu 12 miesięcy a także jedna trzecia wszystkich klimatyzatorów w USA. Jest to też siedem razy więcej energii niż „pobór energii przez Google do wykonywania wszystkich operacji w ciągu roku. Oznacza to, że na wytwarzanie Bitcoinów zużywa się 0.5% światowej konsumpcji energii elektrycznej.

Można łatwo sobie wyobrazić jak takie zużycie energii elektrycznej wpływa na nasze naturalne środowisko. Emisja gazów cieplarnianych jest tu bardzo duża i w związku z tym coraz częściej słyszy się głosy, że należy ją ograniczyć. Jednakże jak przekonać osoby które zarabiają na kopaniu Bitcoina, by ograniczyły swoją działalność? Na pewno będzie to trudne zadanie. Możliwe, że należy przekonać ich by wykorzystywali energię odnawialną? Na pewno było by to idealne rozwiązanie. W tym przypadku obie strony były by zadowolone, gdyż „górnicy” mogli by zarabiać, a zwolennicy czystej energii nie narzekali by na duże ilości zużywanej energii.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz