Jak kupić Bitcoina za złotówki – takie pytanie zadaje sobie niemal każdy kto chce rozpocząć przygodę z kryptowalutami. Wychodząc temu pytaniu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy, jak można kupić BTC przy użyciu giełdy kryptowalut Egera oraz wymieniamy kilka portfeli do przechowywania kryptowalut.
Jak dokonać zakupu BTC na platformie Egera?
Giełda kryptowalut Egera jest intuicyjna i prosta w obsłudze, a transakcje są realizowane w błyskawicznym tempie. Aby dokonać zakupu wystarczy się zarejestrować na egera.com i kliknąć w górnym menu „wpłać”. Następnie można dokonać wpłaty za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej. Wystarczy wpisać jaką ilość PLN chcemy na ten cel przeznaczyć. Płatność obydwa się online, zupełnie tak samo jakbyśmy dokonywali zakupu czegokolwiek w sklepie internetowym.
Czy kupowanie kryptowalut na giełdzie jest bezpieczne?
Z perspektywy osoby początkującej, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z kryptowalutami, zakup za pośrednictwem giełdy wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. W razie jakichkolwiek problemów można liczyć na support. Poza tym, środki są chronione na różne sposoby – 95% środków jest przechowywanych offline w bezpiecznych systemach. Poza tym, środki obrotowe są ubezpieczone do kwoty 100 M$.
Portfele do przechowywania kryptowalut
Po zakupie środków można dalej je przechowywać na swoim koncie Egera lub można wysłać na zewnętrzny portfel (który jest z reguły dostępny w formie aplikacji instalowanej na komputerze lub telefonie). Popularne przykłady zewnętrznych portfeli to Exodus (desktopowy i mobilny), Atomic Wallet (desktopowy i mobilny), BRD (mobilny). Tego typu portfele to tak zwane portfele gorące, które do swojego działania wymagają połączenia z siecią internetową. W przypadku gdy często obracamy środkami jest to bardzo wygodny i intuicyjny sposób na przechowywanie kryptowalut.
Jeśli jednak zamierzamy przechowywać środki przez dłuższy czas to ze względu na bezpieczeństwo bardziej rekomendowane jest skorzystanie z tak zwanych zimnych portfeli sprzętowych. Mowa o urządzeniach, które z wyglądu przypominają pendrive’a np. portfel firmy Ledger lub Trezor. Tego typu urządzenia umożliwiają przechowywanie kryptowalut bez potrzeby połączenia z Internetem. Ma to niebagatelne znaczenia, gdyż praktyka pokazuje, że kryptowaluty przechowywane na tak zwanych ciepłych portfelach czasami bywają narażone na ataki hakerskie.
Podsumowanie
Zatem jak kupić bitcoina? Najłatwiej po prostu za pośrednictwem giełdy (np. wyżej opisanej giełdy Egera) wykonać przelew lub dokonać transakcji przy użyciu karty. Następnie, jeśli zamierzamy obracać środkami to śmiało możemy pozostać wyłącznie na giełdzie. Jeśli jednak chcemy przetrzymywać większą sumę przez dłuższy czas to warto pomyśleć o tak zwanych zimnych portfelach kryptowalut.