Pozostałe

Czy na banknotach można zarobić

Zamieszczono przez Marcin

Banknoty znajdujące się na całym świecie, stanowią „prawny środek płatniczy”. To właśnie min za ich pośrednictwem, możemy płacić za towary lub usługi. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na banknotach można zarobić. Mówimy tu zarówno o polskich złotówkach, jak i o dolarach amerykańskich, brytyjskich funtach czy banknotach EURO. Oczywiście nie na każdym banknocie możemy zarobić. Musi mieć on w sobie coś szczególnego, co wzbudzi zainteresowanie kolekcjonerów. Poniżej podamy kilka przykładów, kiedy możemy zarobić na banknotach.

Na początku zastanówmy się, dlaczego inwestycja w banknoty staje się coraz bardziej popularna. Otóż mają one stosunkowo dużą płynność. To znaczy szybko możemy na nie znaleźć nabywcę. Ponadto, nie zajmują one zbyt dużo miejsca aby je przechowywać. Gdy je kupujemy lub sprzedajemy, możemy łatwo zachować dyskrecję, co często dla obu stron transakcji jest bardzo ważne. I nie zapomnijmy, że ich wartość systematycznie rośnie, co dla inwestorów ma niebagatelne znaczenie.

Jakich banknotów szukają kolekcjonerzy i inwestorzy? Przede wszystkich banknotów rzadkich. A więc tych, które były emitowane bardzo dawno, lub też w niewielkich seriach. Ich unikatowość powoduje, że ich cena systematycznie rośnie. I nie mówimy tu o banknotach emitowanych w dawnych wiekach. Zarobić można już na tych pochodzących po II Wojnie Światowej.

Z całą pewnością sporo zarobić możemy na banknotach, zawierających błędy z czasów produkcji. Dla przykładu polski banknot 200 zł z 1994 roku, na którym brakuje wydrukowanego wieńca, na portalach aukcyjnych możemy sprzedać z 800 zł. Podobnie dużo możemy zarobić na banknocie 2 000 000 zł z 1992 roku. Na jego tylnej stronie w lewym dolnym rogu, w słowie „Konstytucyjny” brakuje litery n. Banknot szybko został wycofany z obiegu ale wśród kolekcjonerów cieszy się on ogromnym zainteresowaniem i są oni gotowi zapłacić za niego nawet 600 zł.

Kolejną grupą banknotów na których można zarobić, są te, które posiadają ciekawe numery seryjne. Mówimy tu o numerach, które np. są identyczne lub układają się w ciekawe kombinacje. W polskich banknotach dużą popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się te, zaczynające się od liter AA czy YA. Na aukcjach możemy także znaleźć kilka banknotów, z numerami następującymi po sobie. One także cieszą się sporą popularnością a co się z tym wiąże ich cena systematycznie rośnie.

Jak łatwo się domyśleć, na cenę banknotów w znacznym stopniu wpływa jego stan. Im jest on lepszy, tym więcej pieniędzy zarobimy. Jednakże nie starajmy się sami doprowadzić je do jak najlepszego wyglądu, gdyż tylko możemy go pogorszyć, a tym samym straci on na swojej wartości.

Na banknotach możemy zarobić na całym Świecie. A więc bez względu na to, w jakim kraju przebywamy, sprawdźmy czy w naszych portfelach czy szufladach nie znajdują się prawdziwe „perełki”, dzięki którym możemy się wzbogacić.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz