Kryptowaluty

Opodatkowanie kryptowalut. Jak rozliczyć wirtualne pieniądze?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Kiedy rynek kryptowalut zaczął się rozrastać, a dla wielu osób wirtualne pieniądze stały się głównym źródłem dochodu, zaistniała potrzeba regulacji opodatkowania kryptowalut. Proces ten przebiega inaczej w zależności od państwa, w którym jesteś zobowiązany składać deklaracje podatkowe. Według polskiego prawa dodatkowe koszty ponosisz jedynie wtedy, gdy wymieniasz wirtualne pieniądze na tradycyjne środki płatnicze.

Nie zmienia to jednak faktu, że podatki od kryptowalut wywołują wiele pytań i wątpliwości. Sprawdź, jak je obliczyć https://cryps.pl/artykul/podatki-od-kryptowalut-jak-rozliczyc/.

Opodatkowanie kryptowalut a polskie prawo

Tak jak wspomnieliśmy, opodatkowanie kryptowalut obowiązuje cię, jeśli wymieniasz wirtualne pieniądze na oficjalne środki płatnicze. Nie dotyczy ono zamiany jednej kryptowaluty na drugą. Jeśli natomiast wymieniasz je na towary lub usługi, obowiązuje cię opodatkowanie kryptowalut w wysokości 19% od twojego dochodu. Dodatkowe koszty poniesiesz także wtedy, gdy w celu zakupu towarów lub usług korzystasz z kart płatniczych, na których ulokowałeś swoje kryptowaluty. Wirtualne pieniądze nie podlegają jednak ani podatkowi VAT, ani kosztom związanym z czynnościami cywilnoprawnymi. Deklarację podatkową za zeszły rok, czyli PIT-38, powinieneś złożyć do końca kwietnia bieżącego roku.

Opodatkowanie kryptowalut w praktyce

Samo obliczenie podatku nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wymaga od nas jedynie obliczenia 19% z dochodu, gdzie dochód = przychód – koszty uzyskania przychodu. Problemem może być natomiast udokumentowanie przeprowadzanych transakcji. Najlepiej robić to na bieżąco, ponieważ w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłoszonych ze strony Urzędu Skarbowego nie wystarczy nam potwierdzenie przelewu, który wykonaliśmy na giełdę. A przecież nawet on może być po czasie trudny do znalezienia. Wyjaśnienie w sprawie opodatkowania kryptowalut wymaga zatem od ciebie dużej wiedzy. Musisz mieć świadomość rodzaju wirtualnej waluty, którą operujesz oraz możliwości jej identyfikacji, jej ilości, daty i kosztu zakupu. Deklaracje związane z opodatkowaniem kryptowalut, tak jak inne dokumenty, powinieneś przechowywać minimum przez 5 lat. Wykonywanych obliczeń nie sumuj jednak z żadnymi innymi operacjami finansowymi.

Kalkulator podatkowy

Kalkulator podatku od kryptowalut online jest narzędziem, które pomoże ci się uporać z opisanymi wyżej obliczeniami. Przyda się ono zwłaszcza wtedy, gdy wykonujesz wiele transakcji w ciągu jednego dnia. Aplikacje, w których dostępny jest kalkulator opodatkowania kryptowalut, możesz połączyć z kontem na giełdzie, z której korzystasz. Aby uzyskać zniżkę na korzystanie z kalkulatora, odwiedź portal Cryps.pl. Jego twórcy szczegółowo wyjaśniają również inne kwestie, związane z opodatkowaniem kryptowalut.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz