Kryptowaluty

Czy warto korzystać z botów tradingowych?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Wiele osób poszukuje obecnie produktów inwestycyjnych, które pomogą powiększyć posiadany kapitał lub zabezpieczyć go przed niekorzystnymi skutkami inflacji. Obok tradycyjnych rozwiązań finansowych, powiązanych z giełdą i papierami wartościowymi, coraz częściej stawia się na inwestycje alternatywne, w tym choćby handel kryptowalutami. Do tego celu niezmiernie przydatnym narzędziem bywają kryptoboty.

Do czego służą i jak działają boty tradingowe? Dlaczego warto ich używać i jakie zagrożenia mogą przy nich wystąpić? O tym przeczytacie poniżej.

Jak działają boty kryptowalutowe – podstawowe informacje

Boty tradingowe do handlu kryptowalutami to narzędzia informatyczne, służące do automatyzacji handlu na giełdach kryptograficznych. Używa się ich do realizacji transakcji kryptowalutowych bez udziału człowieka, zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi wytycznymi.

Jak działa bot? Potrzebuje dostępu do wirtualnego portfela inwestycyjnego oraz giełdy kryptograficznej, by przeprowadzać transakcje w imieniu tradera. Odbywa się to dzięki wykorzystaniu klucza API. Sama transakcja na giełdzie rozpoczyna się od przeanalizowania przez bota wydajności rynku i zmian kursów w danym momencie, z uwzględnieniem wysokości potencjalnego ryzyka, by wybrać idealny moment na zakup lub sprzedaż konkretnej kryptowaluty z pary wybranej przez tradera.

Rodzaje botów do handlu na giełdach kryptograficznych

Na rynku dostępny jest niejeden bot, jak choćby kryptobot EazyBot, pozwalający na automatyzację handlu kryptowalutami. Zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego narzędzia, warto zatem dokładnie określić swoje potrzeby. Można bowiem spotkać boty przeznaczone do realizacji różnych strategii handlowych, w tym do:

  • arbitrażu,

  • animowania rynku.

Arbitraż polega na zakupie danej kryptowaluty w niskiej cenie na danej giełdzie, by w krótkim odstępie czasu sprzedać ją na innej – oczywiście w korzystniejszej cenie. Pozwala to na uzyskiwanie niewielkich, ale regularnych zysków.

Animowanie rynku (z ang. market making) to natomiast składanie zleceń kupna i sprzedaży, by nabyć produkty w niskiej cenie, a następnie odsprzedać je oferentowi, który zaproponuje najlepsze warunki, czerpiąc zyski z tak zwanych spreadów (różnica między najwyższą ofertą kupna a najniższą oferowaną ceną).

Zalety i wady botów do tradingu walutami cyfrowymi

Dlaczego warto korzystać z kryptobotów? Boty pomagają osiągać stosunkowo niewielkie, ale regularnie powtarzające się zyski. To przede wszystkim możliwość zwiększenia zakresu swoich działań w świecie krypto. Giełdy kryptograficzne działają bowiem nieustannie, bez przerw, co sprawia, że człowiek nie jest w stanie cały czas śledzić wahań kursów, które mogą decydować o jego zysku czy stracie. Dzięki narzędziom automatyzującym trading robi to za niego odpowiednio ustawione oprogramowanie, przygotowane do tego, by reagować przy najmniejszych wahaniach ceny. Ułatwia to osiąganie zysków i minimalizuje ryzyko straty.

Z botów tradingowych korzystają zarówno doświadczeni traderzy, którzy w ten sposób optymalizują swoją pracę, minimalizując czas potrzebny na analizy mniej zyskownych transakcji. To też praktyczne wsparcie dla początkujących, pomagające wejść w rynek kryptowalut, nawet jeśli nie ma się wielkiego kapitału – co stanowi obiecującą opcję dla osób, które zastanawiają się, ile trzeba zainwestować w kryptowaluty.

Równocześnie trzeba pamiętać o tym, że boty to wyłącznie programy, które nie zawsze będą działały idealnie, zwłaszcza w tak zmiennej przestrzeni inwestycyjnej, jaką są giełdy kryptowalutowe. Dlatego zawsze należy postępować rozważnie i nie przeznaczać wszystkich posiadanych środków na trading. Należy również kontrolować działania kryptobota, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty.

Dywersyfikacja inwestycji – czy da się zarobić na kryptobotach?

Inwestycje klasyczne i alternatywne pozwalają zabezpieczyć i pomnożyć własny kapitał. Jedną z chętnie wybieranych ścieżek są obecnie kryptowaluty. Do tradingu można wykorzystywać własną wiedzę i doświadczenie. Warto też wspomóc się narzędziami automatyzującymi, by dopasować handel do własnych potrzeb oraz zwiększyć szansę na potencjalne zyski, pamiętając oczywiście o ryzyku, które zawsze wiąże się z inwestowaniem.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz