Pozostałe

Program PIT – najczęstsze pytania podatników

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

W tym roku zamierzasz po raz pierwszy wysłać swój PIT przez internet. Słyszałeś, że jest to rozwiązanie szybkie i bardzo proste, wiesz, że będzie ci potrzebny program PIT, ale co dalej? Jak wypełnić deklarację online? Skąd będziesz wiedział, że zeznanie dotarło do urzędu skarbowego? Poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez podatników.

Każdego roku coraz więcej Polaków decyduje się złożyć swój PIT online. Według danych Ministerstwa Finansów, w 2017 roku ponad połowa deklaracji została wysłana przez internet. Pomimo że popularność programów PIT stale rośnie, nadal wielu podatników ma wątpliwości, czy jest to dobry sposób rozliczenia się z fiskusem. Jakie pytania zadajemy sobie najczęściej, zanim przystąpimy do wypełniania PIT-u online?

Czy program PIT jest płatny?

Programy PIT są całkowicie bezpłatne. Dzięki temu podatnicy nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z rozliczeniem skarbowym. W przypadku tradycyjnych PIT-ów wiele osób nie wie, jak wypełnić formularz, dlatego zleca to zadanie zewnętrznej firmie lub zaprzyjaźnionej księgowej. Program PIT da ci jasne wskazówki, zgodnie z którymi musisz postępować. Jeśli nie uzupełnisz jakiegoś pola lub gdzieś popełnisz błąd, zostaniesz o tym powiadomiony i będziesz mógł od razu nanieść poprawki.

Jak mam skorzystać z programu PIT?

Program PIT jest dostępny w dwóch wersjach. Po pierwsze możesz ściągnąć aplikację na dysk komputera, zainstalować ją i korzystać z programu PIT po kliknięciu w ikonę na pulpicie. Drugi sposób to wysłanie PIT-u online. Wówczas musisz się zarejestrować w wybranym serwisie, a następnie wypełnić swoją deklarację. Będziesz musiał jednak mieć stały dostęp do internetu.

W związku z tym, że programy PIT są bardzo intuicyjne, nie musisz się obawiać, że źle korzystasz z aplikacji. Wiele programów ma funkcję asystenta lub kreatora, co oznacza, że będziesz wiedział krok po kroku, jakie dane masz wpisać.

Czy moje dane będą bezpieczne?

O swoich zarobkach nie mówimy często nawet najbliższej rodzinie, czy więc powinniśmy udostępniać te dane w sieci? Pamiętaj, że informacje na twój temat będą cały czas chronione, jednak musisz pamiętać o kilku kwestiach. Jeżeli wypełniasz PIT online, korzystaj z zabezpieczonych sieci Wi-Fi. Instaluj program PIT wyłącznie na swoim komputerze, a gdy używasz cudzego sprzętu, zawsze na koniec wyloguj się z serwisu.

Czy muszę mieć podpis elektroniczny, aby wysłać PIT przez internet?

Podatnicy, którzy chcą wysłać PIT online, nie muszą posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To z pewnością duże ułatwienie i wygoda. Jak w takim razie będziesz mógł potwierdzić swoją tożsamość? W ostatnim etapie składania e-deklaracji zostaniesz poproszony o wpisanie kwoty przychodu z PIT 2017 (za 2016 rok). Jest to na tyle unikatowa wartość, że za jej pomocą urząd może zweryfikować twoje dane.

Skąd będę wiedział, że moja deklaracja dotarła do urzędu?

Gdy już wyślesz PIT przez internet, otrzymasz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). To bardzo ważny dokument, który warto wydrukować lub zapisać na dysku komputera. UPO stanowi potwierdzenie, że twój PIT przeszedł weryfikację formalną i trafił do wskazanego przez ciebie urzędu skarbowego. UPO stanowi również dowód na to, że złożyłeś deklarację we właściwym terminie.

Więcej informacji: Program PIT Pro 2017/2018 dostępny na stronie Podatnik.Info

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz