Wymiana walut

Czemu służą kursy walut ustalane przez NBP?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Narodowy Bank Polski każdego dnia podaje nam kursy walut. Gdy porównamy je z kursami walut, jakie obowiązują na rynku FOREX z pewnością zauważymy, że nie odzwierciedlają one rzeczywistego kursu po jakim kupuje się i sprzedaje się waluty. Po co więc nam te kursy? Wbrew pozorom są one bardzo potrzebne.

Narodowy Bank Polski ustala kursy poszczególnych walut, na podstawie informacji uzyskanych od największych banków. Są one przekazywane do NBP przed godziną 11.00, a później uśredniane i publikowane. Część walut jest aktualizowana każdego dnia, a część tylko raz w tygodniu. Może ktoś powiedzieć, że są to kursy zupełnie niepotrzebne, gdyż i tak poszczególne waluty stale zmieniają swoją wartość. Ale kursy podawane przez NBP służą do zupełnie innych celów. Są one wykorzystywane przede wszystkim do celów związanych z księgowością i podatkami. W jaki sposób? Otóż spora część firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami i w związku z tym wystawiają oni lub otrzymują one faktury w których występuje euro, funty, czy dolary. Aby w odpowiedni sposób zaksięgować transakcje, należy przyjąć jakiś kurs walutowy, pomiędzy poszczególnymi walutami. I właśnie w celach przeliczeniowych wykorzystuje się kursy podawane przez Narodowy Bank Polski. Podobne przeliczenia przyjmuje się do celów podatkowych.

Kursy walut podawane przez Narodowy Bank Polski są także wykorzystywane w różnego rodzaju pracach naukowych. A wszystko dlatego, że w jasny i przejrzysty sposób pokazują nam, jak zmieniały się kursy poszczególnych walut, w związku z czym łatwo można je wyciągnąć i zaprezentować.

Wydawać by się mogło, że Narodowy Bank Polski bez potrzeby prezentuje nam kursy walut. Jednakże w rzeczywistości są one bardzo potrzebne i wykorzystywane w wielu sytuacjach.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz