Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej, coraz częściej decydujemy się spędzenie urlopu poza Polską. Także polscy biznesmeni nawiązują coraz więcej kontaktów z partnerami z innych krajów. Wyjeżdżając poza granice naszego kraju, bardzo często mamy w naszych portfelach gotówkę. Jednakże nie każdy z nas, zdaje sobie sprawę, że nie możemy przez granice przewozić dowolnej ilości gotówki. Poniżej powiemy ile banknotów czy monet możemy mieć w portfelu, gdy opuszczamy nasz kraj.
Od 2007 roku w naszym kraju obowiązują wewnątrzunijne przepisy które regulują zasady wwożenia i wywożenia gotówki do i z Unii Europejskiej. Przepisy wprowadzono, by zapobiegać terroryzmowi i „praniu” brudnych pieniędzy. Przepisy mówią, że podróżując do jednego z kraju Schengen, nie mamy żadnych ograniczeń związanych z przewozem gotówki. Nie musimy składać żadnych deklaracji, bez względu na to, jaką kwotę przewozimy.
Inaczej wygląda sprawa, jeśli podróżujemy do krajów które nie należą strefy Shengen. W takim przypadku w naszych portfelach spokojnie możemy mieć gotówkę o równowartości 10 000 EURO. Jeśli będziemy mieli więcej, musimy wypełnić specjalną deklarację. W takim wypadku, musimy mieć też potwierdzenie, że pochodzą one z legalnego źródła. Może to być potwierdzenie od naszego pracodawcy, czy też wyciągi z banku. Pamiętajmy że do przeliczenia waluty obowiązują kursy Narodowego Banku Polskiego z poprzedniego dnia.
Jeśli chcemy wyjechać do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, możemy zabrać ze sobą gotówkę o wartości 10 000 dolarów amerykańskich. Jeśli będziemy chcieli zabrać ze sobą więcej, musimy złożyć w Urzędzie Celnym Deklarację 4790.
Wyjaśnijmy jeszcze, co zaliczamy do środków płatniczych. Albowiem jest to nie tylko gotówka. Musimy wziąć pod uwagę także czeki, papiery wartościowe, banknoty i monety które nie znajdują się w obiegu, ale mają swoją wartość, weksle czy złoto.
A co się stanie jeśli nie zgłosimy ilości przewożonej gotówki (gdy mamy jej za dużo) i zostanie to wykryte w czasie kontroli? Otóż grozi nam kara grzywny, a pieniądze do czasu wyjaśnienia sprawy zostaną zatrzymane. Grzywna może wynosić nawet 50% przewożonej kwoty, więc nie jest to kwota mała.
Alternatywą dla gotówki w czasie wyjazdu poza nasz kraj może być karta wielowalutowa. Dzięki niej, możemy płacić praktycznie w każdym hotelu czy punkcie gastronomicznym. Nie będziemy musieli ponosić zbyt dużych kosztów związanych z jej posiadaniem, a naszym portfelu będzie mogło znaleźć się mniej gotówki.