Wymiana walut

Gdzie możemy wymienić zniszczone banknoty EURO

Zamieszczono przez Marcin

Dzięki rozszerzeniu granic, podróżujemy coraz więcej, biznesmeni współpracują z zagranicznymi kontrahentami, a studenci, coraz częściej decydują się na naukę poza granicami naszego kraju. W związku z tym, w naszych portfelach coraz częściej znajdują się banknoty i monety, które są środkami płatniczymi w innych krajach. Najczęściej są to banknoty EURO, gdyż to właśnie z krajami Unii Europejskiej mamy najwięcej kontaktów. Zdarza się też, że zwłaszcza nasze banknoty, mogą zostać uszkodzone. Co w takim przypadku możemy zrobić? Gdzie możemy wymienić zniszczone banknoty EURO?

Zasady wymiany banknotów EURO znajdują się w decyzji Europejskiego Banku Centralnego z dnia 19.04.20013 w sprawie nominałów, parametrów, reprodukcji, wymiany i wycofywania banknotów EURO. Możemy tam znaleźć  kilka zasad, które każdy musi przestrzegać. Musimy więc pamiętać o kilku kwestiach.

– uszkodzony banknot można wymienić tylko w przypadku, gdy zachował on powyżej 50% pierwotnej powierzchni,

– banknot może zostać wymieniony tylko wtedy, gdy został uszkodzony przez przypadek, a jeśli stało się to celowo, wymieniający musi udowodnić, że działał w dobrej wierze,

– to na osobie która chce wymienić banknoty ciąży obowiązek udowodnienia jego autentyczności, tytułu posiadania czy też obowiązek przedstawienia okoliczności powstania uszkodzeń.

Zniszczony banknot EURO możemy wymienić w oddziale banku centralnego kraju, którego walutą jest banknot EURO. A więc w przypadku banknotów EURO, będą to kraje strefy euro. W związku z tym, nie wymienimy ich w naszym kraju. Nawet w Narodowym Banku Polskim. Będziemy więc musieli pojechać do jednego z krajów, w którym obowiązuje waluta EURO i w oddziale banku centralnego będziemy mogli dokonać wymiany. Musimy tez pamiętać, że wiąże się to z prowizją, którą będziemy płacić. Wynosi ona 10 eurocentów od banknotu, ale jest pobierana w momencie, gdy wymieniamy co najmniej 100 banknotów.

A co mają zrobić osoby, które w najbliższym czasie nie wybierają się do kraju gdzie płacimy EURO, a mają w swoim portfelu uszkodzone banknoty? W sieci internetowej można s=znaleźć wiele firm, które skupują uszkodzone banknoty min EURO. Oczywiście nie dostaniemy za nie pełnej równowartości, gdyż firma która je skupuje musi osiągnąć zysk. Ale jest to alternatywa z której zawsze możemy skorzystać.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz