Wymiana walut

Gdzie po tanią walutę na wakacje

Zamieszczono przez Marcin

Chociaż do letniego sezonu urlopowego zostało nam jeszcze kilka miesięcy, coraz więcej naszych rodaków zaczyna zastanawiać się jak spędzić swój wolny od pracy czas. Jak podają statystyki biur podróży, coraz częściej decydujemy się spędzić nasz urlop poza granicami naszego kraju. Ponadto wyjazdy do znanych zagranicznych kurortów organizujemy też sobie sami, gdyż zwykle taki wyjazd jest nieco tańszy. Jak łatwo się domyśleć, wyjazd do innego kraju, wymaga od nas nieco więcej przygotować. Mówimy tu min o walucie, w jaką powinniśmy się zaopatrzyć. Albowiem za złotówki nigdzie nie będziemy mogli robić zakupów, a płacenie kartą debetową przypisaną do naszego rachunku w złotówkach lub kartą kredytową jest po prostu mało opłacalne.

 

Jak więc zaopatrzyć się w walutę na wakacje? Jest na to kilka rozwiązań. Możemy kupić walutę kraju do którego się wybieramy i zabrać ją ze sobą w formie gotówki. Innym rozwiązaniem może być założenie konta walutowego, wpłata na niego wymienionej waluty i zabranie ze sobą karty by płacić nią w punktach handlowych i gastronomicznych, a także by wybierać gotówkę z bankomatu. Walutę kupić najlepiej w jednym z kantorów internetowych, oferują one najlepsze kursy, a różnica w spreadzie w porównaniu z bankami może wynieść nawet kilka procent. Kolejnym rozwiązaniem może być karta wielowalutowa, oferowana przez coraz większą ilość banków. Dzięki takiej karcie, możemy płacić w dowolnych placówkach, a bank automatycznie pobierze nam pieniądze z odpowiedniego konta walutowego. Oczywiście najpierw konto to musimy zasilić i tutaj znowu przydatne mogą się okazać kantory internetowe. Zdecydowanie nie polecamy wymiany walut w bankach, gdyż ich kursy są tam zdecydowanie najgorsze.

 

Jeżeli już wiemy gdzie wymienić walutę, zastanówmy się jaką walutę zabrać na wakacje. Jeżeli jedziemy do jakiegoś kraju, gdzie mamy do czynienia ze znaną walutą – nie mamy problemu. Kupujemy EURO, dolary amerykańskie czy brytyjskie funty i jedziemy na urlop. Ale jeśli wybieramy się do jakiegoś kraju, w którym obowiązuje mniej znana waluta, wtedy może pojawić się problem. Po pierwsze egzotyczne waluty nie zawsze są dostępne w polskich kantorach. Po drugie, jeśli już są dostępne, to ich kursy są mało atrakcyjne i na takiej wymianie możemy sporo stracić. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest zakup jednej z wymienionych wcześniej walut (akceptowalnych na całym świecie) i wymiana przywiezionej gotówki na miejscową walutę. Na pewno jest to bardziej opłacalne i możemy w ten sposób zaoszczędzić kilka procent.

 

Wakacje i urlop to wspaniały czas dla wszystkich z nas. Aby spędzić go w spokojnej atmosferze, pomyślmy o wymianie walut z odpowiednim wyprzedzeniem, aby kupić ja po korzystnym kursie.  

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz