Pozostałe

Konto walutowe – czym jest i jak wybrać najlepsze?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Często wyjeżdżasz za granicę? Lubisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych lub wprost przeciwnie, w obcej walucie otrzymujesz wynagrodzenie? A może spłacasz kredyt we frankach lub euro? Zamiast za ażdym razem sprzedawać złotówki i kupować niezbędną walutę, możesz założyć konto walutowe.

Dzięki niemu będziesz mógł gromadzić środki w walucie i dowolnie nimi rozporządzać, bez konieczności ich przewalutowania. Jak jednak wybrać najlepsze konto walutowe?

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe to rozliczeniowy rachunek bankowy, prowadzony w obcej walucie. Możesz na nim gromadzić środki w walucie innej niż złotówki, płacić nimi za zakupy, a także wykonywać przelewy. Pod względem funkcjonalności konto walutowe bardzo przypomina zwykły rachunek osobisty, jaki każdy z nas posiada w banku.

Konto walutowe może być prowadzone w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub frankach szwajcarskich.

Posiadanie konta walutowego to ogromna wygoda. Pozwala uniknąć podwójnego przewalutowania, a do tego koszt wymiany waluty w wirtualnym kantorze jest często lepszy niż w przypadku tradycyjnych kantorów.

Dlaczego warto założyć konto walutowe?

Konto walutowe służy przede wszystkim do bezpiecznego gromadzenia środków w obcej walucie i wykonywania za ich pomocą transakcji w zagranicznych sklepach. Przyda się ono szczególnie osobom, które:

 • odkładają oszczędności w walucie,
 • często kupują w zagranicznych sklepach internetowych,
 • często podróżują,
 • spłacają kredyt, zaciągnięty w walucie,
 • otrzymują wpływy w obcej walucie.

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Konto walutowe możesz założyć w większości banków, które działają w Polsce. Jak jednak wybrać najlepsze z nich? Przede wszystkim zwróć uwagę na koszty, jakie wiążą się z założeniem i posiadaniem konta walutowego. Sprawdź opłaty związane z:

 • założeniem konta walutowego,
 • prowadzeniem konta walutowego,
 • prowizją za wypłatę gotówki w bankomacie za granicą,
 • wykonaniem przelewu krajowego,
 • wykonaniem przelewu zagranicznego SEPA i SWIFT,
 • wypłatą i wpłatą gotówki w placówce banku.

Im niższe opłaty pobiera bank, tym dana oferta jest bardziej atrakcyjna. Co więcej, w niektórych bankach unikniesz niektórych z wyżej wymienionych opłat, o ile spełnisz warunku banku, takie jak, wykonanie określonej liczby transakcji na koncie walutowym lub zapewnienie na nim odpowiednich wpływów. Jednak zawsze w takim przypadku upewnij się, czy darmowa opcja konta dostępna jest na stałe, czy tylko na określony czas. Poza tym dowiedz się, czy do konta walutowego zostanie ci przyznana karta płatnicza i jakie opłaty będą się z tym wiązały.

Wybierając najlepsze konto walutowe, zwróć także uwagę na spread. Jest to różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Im spread jest mniejszy, tym wymiana walut w danym banku bardziej się opłaca.

Co ważne, sprawdź, czy zakładając konto walutowe, musisz dobrać do niego i inne usługi w banku, takie jak założenie zwykłego rachunku bankowego w złotówkach. Z drugiej strony upewnij się, że bank zezwala na płatności zbliżeniowe ze środków z konta walutowego.

Konto walutowe to praktyczne rozwiązanie dla osób, które często rozliczają się w innej walucie niż złotówki. To również dobry sposób, jeśli chcesz gromadzić oszczędności w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich. I choć większość banków ma w swojej ofercie konto walutowe, warto porównać je między sobą i wybrać najlepsze z nich.

5/5 - (2 votes)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz