Wymiana walut

Jaką walutę zabrać do Izraela

Zamieszczono przez Marcin

Izrael staje się coraz popularniejszym krajem wśród naszych rodaków. Na pewno wpływ na to ma duża ilość chrześcijan w naszym kraju, którzy chcą zapoznać się bliżej z miejscami, które miały duży wpływ na ich wiarę. Ponadto w kraju tym znajduje się wiele ciekawych pod względem turystycznym miejsc, więc wycieczki do Izraela są bardzo chętnie wykupywane przez Polaków. Poniżej wskażemy, jak przygotować się do takiego urlopu pod względem finansowym, tzn. jaką walutę zabrać do Izraela.

Walutą Izraela, podobnie jak i Autonomii Palestyńskiej jest nowy szekel izraelski. Obowiązuje ona od 1985 roku. Waluta ta zastąpiła szekela, a ten kilka lat wcześniej lirę. Kodem walutowym dla izraelskiej waluty jest ILS lub NIS. Nowy szekel izraelski dzieli się na 100 agorot.

W Izraelu możemy spotkać monety o nominałach 10 agorot, ½, 1, 2, 5 i 10 nowych szekeli. Jeśli chodzi o banknoty to w obiegu mamy 20, 50, 100 i 200 szekeli.

I teraz najważniejsze czyli jaką walutę zabrać do Izraela. Otóż okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem wcale nie jest kupno w Polsce izraelskiej waluty. Albowiem ciężko ją znaleźć w polskich kantorach, a jeśli już jest, to jej kurs jest bardzo niekorzystny. O wiele lepszym rozwiązaniem, jest zakup dolarów amerykańskich i wymiana ich na miejscu. Możemy to zrobić już na lotnisku lub też w izraelskich bankach czy kantorach. Waluty możemy wymieniać tez na poczcie. Pamiętajmy, że do Izraela bez problemu możemy wwozić i wywozić gotówkę o wartości nie przekraczającej 80 tyś nowych szekeli. Jeżeli mamy przy sobie wyższą kwotę, musimy to zgłosić i uzyskać odpowiednie zezwolenie.

W Izraelu możemy płacić zarówno gotówką, jak i kartami kredytowymi czy debetowymi. Oczywiście wiąże się to z kosztami przewalutowania, które są dla nas bardzo niekorzystne. Możemy też często płacić w amerykańskich dolarach, gdyż wiele sklepów, czy innych placówek je akceptuje.

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w amerykańską walutę. Oczywiście liderem są tu kantory internetowe. Mają one zdecydowanie najlepsze kursy, więc za izraelską walutę zapłacimy najmniej. Rejestracja i sama transakcja w tych kantorach jest bardzo prosta i szybka, więc warto skorzystać z tego rozwiązania, by mieć na nasz urlop więcej gotówki w kieszeni.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz