Pozostałe

Na czym polega leasing i dlaczego cieszy się taką popularnością?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Leasing to forma finansowania bardzo popularna wśród polskich przedsiębiorców. Często kojarzy się ją przede wszystkim z samochodami osobowymi i innymi pojazdami, jednak wbrew pozorom zakres tej usługi jest znacznie szerszy. Zdecydowanie warto w związku z tym się nią zainteresować, niezależnie od formy prowadzonego biznesu. W takim razie na czym polega leasing i dlaczego cieszy się taką popularnością?

Czym jest leasing?

Leasing to w praktyce po prostu wynajem z opcją wykupu. W ramach leasingu leasingodawca użycza nam jakiś przedmiot (lub nieruchomość) na określony czas, a my co miesiąc płacimy z tego tytułu opłatę. Po uregulowaniu ostatniej raty mamy z reguły możliwość (w zależności od umowy może to również być obowiązek) dokonania wykupu po atrakcyjnej cenie.

Jak już wspomniano, z leasingiem najczęściej kojarzymy wszelkiej maści pojazdy (nie tylko osobowe, ale także na przykład dostawcze). Rzeczywiście to one bardzo często są przedmiotem leasingu, jednak nie tylko. Można dzięki niemu wejść w posiadanie także między innymi sprzętu komputerowego bądź maszyn produkcyjnych, przedmiotem leasingu może być również nieruchomość.

Ciekawym rozwiązaniem, chociaż wciąż stosunkowo niszowym, jest leasing zwrotny nieruchomości. Polega on na tym, że firma najpierw sprzedaje leasingodawcy nieruchomość, a następnie podpisuje na nią umowę leasingu, dzięki czemu może z niej dalej korzystać. Jest to dobry sposób na uzyskanie dostępu do środków „zamrożonych” w nieruchomości.

Dlaczego leasing jest tak popularny?

Możemy zastanawiać się, dlaczego leasing cieszy się taką popularnością. W końcu na pozór jest to to zwykły wynajem. Jednak w rzeczywistości ten sposób finansowania ma dla przedsiębiorców wiele korzyści.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że całość raty leasingowej wlicza się w koszt uzyskania przychodu, podczas gdy na przykład w przypadku kredytu są to tylko odsetki. Ponadto, biorąc sprzęt, nieruchomość czy pojazd w leasing, nie obniżamy swojej zdolności kredytowej, nie powinny być od nas wymagane żadne zabezpieczenia. Możemy za to spotkać się z wymaganiem kilkunastu bądź kilkudziesięciu procent wkładu własnego.

Otrzymanie leasingu jest również znacznie prostsze i szybsze niż otrzymanie kredytu. Z tej formy finansowania często mogą skorzystać nawet stosunkowo nowe firmy, które nie mogą jeszcze wylegitymować się wysokim przychodem, w związku z czym prawdopodobnie w ogóle nie udałoby im się uzyskać pozytywnej odpowiedzi na wniosek o kredyt.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat finansów wejdź na https://finanse.net.pl/

5/5 - (1 vote)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz