Pozostałe

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Banki prześcigają się w ofertach kredytów gotówkowych i kuszą coraz niższym oprocentowaniem lub dodatkowymi korzyściami. Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy, żeby nie przepłacić? Nie tylko na wysokość raty, ale też na kilka innych czynników.

Zdolność kredytowa i wiarygodność kredytobiorcy

Udzielenie przez bank kredytu gotówkowego nie jest takie proste. Przed otrzymaniem pozytywnej decyzji o kredycie instytucja analizuje historię kredytową (z tego powodu warto ją budować wcześniej, biorąc na przykład sprzęt elektroniczny na raty) oraz wiarygodność osoby starającej się o kredyt, czyli historia poprzedniego zadłużenia. Na korzyść działają terminowe spłaty wcześniejszych rat oraz brak zaległości. Inne czynniki, które wpływają na zdolność kredytową to np.:

 • Wiek
 • Dochody
 • Wydatki (inne kredyty oraz dodatkowe zobowiązania)
 • Brak historii kredytowej

Raty kredytu gotówkowego

Na ostateczne warunki udzielonego kredytu gotówkowego wpływa indywidualna decyzja kredytowa, która może przedstawiać inne warunki niż te, które reklamuje bank. Wynika to z wcześniej wymienionych czynników, ponieważ bank musi wziąć pod uwagę najmniej korzystny scenariusz, czyli fakt, że nie będziemy w terminie spłacać rat. Jeśli nie mamy żadnej historii kredytowej, bank może odmówić udzielenia kredytu lub wyrazić zgodę na kredyt gotówkowy w zmniejszonej kwocie. Wybierając kredyt gotówkowy, warto zwrócić uwagę na rodzaj rat:

 • Stałe – są przez cały okres spłaty w tej samej wysokości.
 • Malejące – maleją wraz z długością spłaty i zmniejszaniem kapitału.
 • Wakacje kredytowe – pozwalają na zawieszenie kredytu i rozpoczęcie spłaty w późniejszym terminie.

Wakacje kredytowe są droższe od pozostałych dwóch opcji. Z kolei raty stałe stanowią finansowe obciążenie przez cały okres spłaty. Wybierając kredyt gotówkowy, warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy danego rodzaju rat.

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie to kluczowy czynnik decyzyjny. Banki często obniżają oprocentowanie, ale za to podwyższają prowizję za kredyt, więc ostateczna kwota może okazać się zupełnie nieatrakcyjna. Przed decyzją o wzięciu konkretnego kredytu gotówkowego, należy porównać oferty kilku banków i zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w której znajduje się całościowy koszt kredytu.

Broker finansowy Dg-Inwest

Ratę kredytu łatwo obliczysz w kalkulatorze kredytowym, dostępnym na stronie brokera finansowego DG-Inwest. Żeby otrzymać wynik należy podać:

 • Rodzaj kredytu
 • Wartość inwestycji
 • Wkład własny (początkowy)
 • Okres spłaty w latach

Po uzupełnieniu wymaganych pól kalkulator wyświetli kwotę do pożyczenia, liczbę miesięcznych rat oraz wysokość jednej raty. Kalkulator kredytowy pomaga w podjęciu decyzji o wzięciu kredytu, ale nie powinien być jedynym czynnikiem decydującym. Warto zapoznać się z ofertami kredytowymi na stronie DG-Inwest lub skorzystać z usługi doradztwa kredytowego.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz