Pozostałe

Pomoc frankowiczom w praktyce

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Na pierwszą dekadę lat dwutysięcznych przypadł prawdziwy boom na kredyty frankowe. Takie oferty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – przede wszystkim ze względu na oprocentowanie, które przedkładało się na niższe raty miesięczne i wysoką zdolność kredytową. Na skutek zmian kursu szwajcarskiej waluty doszło jednak do sytuacji, w której – pomimo regularnego spłacania znacznie wyższych rat – zadłużenie nie tylko nie malało, ale wręcz wzrastało. Niektórzy kredytobiorcy zmagają się z tą sytuacją do tej pory, na szczęście pomoc frankowiczom już działa. W jaki sposób można z niej skorzystać?

1. Na czym polega pomoc frankowiczom?

2. Odfrankowienie kredytu czy unieważnienie umowy – co lepsze?

3. Czy warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia?

Szacunki wskazują, że w Polsce udzielono w sumie niemal miliona kredytów frankowych. Niektóre umowy kredytowe i istniejące w nich klauzule niedozwolone (klauzule abuzywne) obowiązują do tej pory, co oznacza, że pomoc dla frankowiczów jest niezbędna.

Na czym polega pomoc frankowiczom?

Jak można pomóc kredytobiorcom w sprawach frankowych? Największym zainteresowaniem cieszą się dwie opcje.

  • Odfrankowienie kredytu

Jeżeli sąd uzna, że zapisy umowy kredytu dotyczące przeliczania wartości zobowiązania są niedozwolone, zasądzi zwrot niezasadnie nadpłaconych rat i uzna, że kredytobiorca będzie mógł spłacać swoje zobowiązanie dalej jako kredyt złotówkowy, oprocentowany jak jego walutowy odpowiednik.

  • Unieważnienie umowy kredytowej

W drugim wariancie sąd może orzec nieważność umowy kredytowej. Wówczas kredytobiorca będzie zobowiązany do zwrotu kwoty otrzymanej od banku i wskazanej w umowie kredytowej, jednak bez odsetek, dodatkowych opłat i podwyżek związanych z indeksacją.

Odfrankowienie kredytu czy unieważnienie umowy – co lepsze?

Która opcja jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie zawsze powinna wynikać z analizy indywidualnej sytuacji. Korzystając ze wsparcia kancelarii prawnej, trzeba przedstawić wszystkie dokumenty. Prawnik podda kredyt frankowy analizie pod kątem ewentualnych roszczeń i na tej podstawie wskaże dalszą drogę postępowania.

Pierwszym krokiem jest zawsze złożenie pisemnej reklamacji do banku wraz z merytorycznym uzasadnieniem. Dopiero odmowne potraktowanie takiego wniosku otwiera drogę sądową.

Czy warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia?

Niezależnie od tego, czy masz możliwość odfrankowienia czy unieważnienia kredytu frankowego, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Prawnik nie tylko przeanalizuje umowę kredytową, ale również będzie reprezentował cię w sprawie sądowej, do której niewątpliwie dojdzie.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz