Od bardzo dawna brytyjska gospodarka uznawana jest za jedną z najsilniejszych w Europie. Wiąże się z tym także siła brytyjskiej waluty. I to właśnie min dlatego, Wielka Brytania nie przystąpiła do Unii Walutowej, pomimo członkostwa w Unii Europejskiej. Gdy popatrzymy na historyczne notowania funta względem dolara, czy euro, zawsze wartość brytyjskiej waluty była wyższa. Jednakże od jakiegoś czasu, zauważamy drastyczne osłabienie wartości funta, a cały ten proces rozpoczął się po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.
Na pewno wiele osób zastanawia się, dlaczego wyjście UK z Unii ma tak duży wpływ na jej walutę. Najlepszą odpowiedzią będzie tu chyba jedno słowo: „niepewność”. Nikt do końca nie wie, jak będą wyglądać negocjacje związane z opuszczeniem unijnych struktur (jak na razie przebiegają one w sposób niemrawy), jaki będzie ich efekt i wreszcie jak będzie funkcjonować brytyjska gospodarka, gdy proces wyjścia z Unii Europejskiej już się zakończy. Wielka Brytania będzie musiała od nowa podpisać umowy gospodarcze z poszczególnymi krajami i nie wiadomo, czy będą one dla Wyspiarzy korzystne. Najłatwiej można więc chyba powiedzieć, że „nikt nic nie wie”, zwłaszcza, że z taką sytuacją mamy do czynienia po raz pierwszy.
Jeżeli w jakimś kraju panuje niepewność związana z gospodarką, inwestorzy zaczynają ten kraj omijać i zmniejszają tam zaangażowanie swoich środków. W związku z tym, obecnie wielu inwestorów „wychodzi” z Wielkiej Brytanii i przez to nie „pompują” tam swoich pieniędzy. Ma to ogromny wpływ na walutę. Po prostu nie jest ona już tak chętnie kupowana, a wiadomo, że gdy na coś jest mniejszy popyt, to cena takiego towaru spada. Podobnie jest też i w przypadku brytyjskiego funta. Inwestorzy obawiają się, że po Brexicie nie będą w UK funkcjonowały dobre przepisy do rozwoju i w związku z tym ich ewentualne zyski mogą spadać. Jednakże do końca nie wiadomo, jak będzie to wyglądało. Na obecną chwilę, negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie przebiegają najsprawniej, chociaż jest to tylko oficjalna wersja a nie wiadomo do końca, jak to wygląda w rzeczywistości. Na pewno jeżeli wynegocjowane warunki wyjścia i podpisane umowy pomiędzy UK a poszczególnymi krajami będą korzystne dla obu stron, wartość funta powinna wzrastać. Na pewno liczą na to polscy emigranci, którzy stanowią przecież dosyć dużą liczbę.