Wiele osób nie chce korzystać z ofert firm finansowych, oferujących swoje usługi przez Internet. Dotyczy to min banków czy platform oferujących pożyczki społecznościowe. Nie inaczej wygląda też sprawa, gdy spojrzymy na kantory internetowe. Ludzie boją się, że mogą stracić swoje pieniądze, bo ktoś może wykraść ich dane do logowania, lub że ich dane osobowe zostaną wykorzystane w różnego rodzaju celach marketingowych. Jednakże obawy te są bezpodstawne, gdyż kantory internetowe stosują wiele różnego rodzaju zabezpieczeń, które mają chronić ich klientów. Zobaczmy więc, co to za zabezpieczenia.
Certyfikat SSL i szyfrowane połączenia
Chyba każda strona internetowa, związana z finansami, w tym także kantory internetowe, posługuje się certyfikatami SSL, które weryfikują właściciela strony, a także szyfrują przesyłane dane. Jeżeli więc chcemy sprawdzić, czy dany kantor internetowy stosuje tego rodzaju zabezpieczenia, należy przyjrzeć się adresowi strony internetowej. Powinien on rozpoczynać się od frazy https://. Wtedy będziemy mieli pewność, że strona jest bezpieczna. Jednocześnie musimy wiedzieć, że mamy kilka certyfikatów bezpieczeństwa:
- extended validation – najlepszy protokół zabezpieczający, głównie wykorzystywany przez serwisy bankowości internetowej,
- organisation validation – taki certyfikat mają strony, zweryfikowane przez firmę certyfikującą,
- domain validation – jest to podstawowe zabezpieczenie SSL
Zgłoszenie do GIODO
Wszystkie kantory internetowe, mają obowiązek zgłoszenia danych swojej działalności do GIODO czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dzięki temu mamy pewność, że nasze dane osobowe nie zostaną wykorzystane niezgodnie z obowiązującym prawem.
Potwierdzenie SMS
Bardzo często kantory internetowe stosują weryfikację SMS. Gdy będziemy chcieli wykonać jakąś transakcję, na nasz telefon komórkowy zostanie wysłany kod, który trzeba wpisać w odpowiednie miejsce przed wykonaniem transakcji. Dzięki temu mamy większą pewność, że nikt niepowołany nie będzie wykonywał transakcji na naszym koncie w kantorze walutowym.
Pytanie o powód przelewu
W związku z tym, że kantory internetowe podlegają wielu ustawom i obostrzeniom, wynikających min z ustawy o prawie dewizowym, z regulacjami związanymi z Przeciwdziałaniu Praniu Brudnych Pieniędzy, przed dokonaniem transakcji możemy zostać zapytani o powód jej wykonania. Nie musimy się jednak niczego obawiać, gdyż są to dane tajne i mogą być wykorzystywane tylko przez odpowiednie organy.
Oczywiście kantory internetowe stosują też i inne zabezpieczenia. Niektóre mają gwarancje czy ubezpieczenia, chroniące klientów w przypadku niewypłacalności kantoru. Niektóre ubiegają się o status instytucji, która jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. A wszystko po to, by upewnić swoich klientów, że nie mają się oni czego obawiać i że spokojnie z kantorów internetowych mogą oni korzystać.
Ok, czyli jest to standard dla wszystkich kantorów internetowych? Czy wymienione powyżej zabezpieczenia to wytyczne, do których kantory on-line muszą się dostosować czy też nie?
Ja tam się nie boje korzystania z kantorów internetowych. I dzieki temu mogę dużo zaoszczędzić. testowałam już kilka i na żadnym sie nie zawiodłam. A wybieram ten, który aktualnie ma najlepsze kursy.