Pozostałe

Na finansowe problemy spółki – faktoring dla firm

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl
Płynność finansowa to rzecz niezwykle ważna w funkcjonowaniu firmy. Brak dostępu do pieniędzy ogranicza możliwości, a bez tego trudno o rozwój i utrzymanie na rynku. Nawet niewielkie ubytki w budżecie mogą okazać się gwoździem do trumny. W takiej sytuacji może pomóc nam faktoring – jak to działa?

Czarne chmury nad przedsiębiorstwem

Do sytuacji, w której firma traci płynność finansową, może dojść bardzo szybko. Zawarliśmy umowę z kontrahentem, który zwleka z uregulowaniem zobowiązania za dostarczone towary i usługi. Termin spłaty faktury może trwać nawet 90 dni, w tym czasie trzeba ponieść wiele wydatków związanych np. z produkcją, prowadzeniem działalności, zatrudnianiem pracowników czy też wynajmem powierzchni. Brak odpowiedniej ilości środków uniemożliwia podejmowanie kolejnych inwestycji, to z kolei wpływa na zastój i obniżenie konkurencyjności. Spadek atrakcyjności oferty przekłada się na zadowolenie i ilość klientów. Szybko może się okazać, że starty firmy to znacznie więcej niż tylko kilka nieopłaconych faktur.

Na kłopoty – faktoring

Wielu przedsiębiorców w obliczu finansowych kłopotów sięga po kredyty dla firm. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, a w dłuższej perspektywie spółka zyska kolejne zobowiązanie, z którego będzie musiała się wywiązać. O wiele skuteczniejsze w takiej sytuacji może okazać się nawiązanie współpracy z firmą faktoringową. Na czym polega faktoring? Przedsiębiorstwa świadczące usługi faktoringu dla firm wykupują od swoich klientów nieprzeterminowane zobowiązania. Nabywając zaległość, faktor wypłaca przedsiębiorcy część wartości takiej faktury (może to być od 60 do 90%). Reszta należności zasili firmowe konto w momencie, gdy płatnik ureguluje wszystkie zaległe opłaty.

Co można zyskać?

Jakie korzyści wynikają z usługi faktoringu dla firm? To przede wszystkim finansowa wolność dla przedsiębiorcy i bieżący dostęp do gotówki. Dzięki temu możliwe jest dokonywanie kolejnych wydatków, bez potrzeby oczekiwania na wpłatę od kontrahenta. Dodatkowo wzrasta także konkurencyjność firmy. Korzystając z usług faktora, można pozwolić sobie na wydłużenie terminów spłat. Usługodawca może zwiększyć obrót bez zamrażania własnego kapitału, a klienci dostaną wygodne warunki spłaty należności.

Faktoring pomaga także uchronić się przed nierzetelnymi partnerami biznesowymi. Podczas zawierania umowy z kontrahentem, nie wiemy, czy będzie w stanie rozliczyć się z nami na czas. Specjaliści z branży faktoringowej oferują także usługę weryfikacji poszczególnych klientów. Dzięki temu łatwiej jest podjąć decyzję odnośnie do sprzedaży konkretnych faktur. Transakcje stają się bezpieczniejsze, a przedsiębiorca ma spokojną głowę.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz