Pozostałe

Lokaty długoterminowe. Czy da się na tym zarobić?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Twoja firma dysponuje sporą nadwyżką finansową? Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz żadnych inwestycji, pozwól pieniądzom pracować. Wcale jednak nie musisz lokować środków w ryzykowne instrumenty finansowe – wystarczy, że wybierzesz lokaty długoterminowe. Sprawdź, czy i ile można na tym zyskać.

Lokaty długoterminowe to produkty bankowe kojarzone głównie z klientami indywidualnymi. Warto jednak mieć świadomość, że mogą z nich skorzystać także przedsiębiorcy, którym zależy na pomnażaniu zgromadzonej nadwyżki finansowej. Chociaż zysk będzie mniejszy w porównaniu z funduszami czy akcjami, na lokatach można zarobić.

Niskie oprocentowanie zniechęca do oszczędzania?

Od kilku lat stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, co przekłada się pośrednio na niskie oprocentowanie lokat. Nie oznacza to jednak, że gromadzenie środków w ten sposób jest kompletnie nieopłacalnie. Właściwie wybrane lokaty długoterminowe pozwalają osiągnąć przyzwoite zyski.

Ile można zyskać na lokatach długoterminowych?

Zysk z lokat długoterminowych zależy głównie od oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym na wyższe odsetki możesz liczyć.

Przykład 1. Lokata Długoterminowa dla firm dostępna w ofercie Toyota Banku pozwala zarobić nawet 2,10% w skali roku (w przypadku umowy trwającej 12 miesięcy). Lokując 40 000 zł, wysokość wypracowanych odsetek wyniesie ok. 680 zł netto.

Warto jednak podkreślić, że oprocentowanie to tylko jeden z czynników. Ważną rolę odgrywa również wysokość wpłaconego depozytu. Im jest on wyższy, tym od wyższej kwoty będą naliczane odsetki, więc zysk automatycznie wzrośnie.

Przykład 2. Wybierając 12- miesięczną Lokatę Długoterminową z oferty Toyota Banku (oprocentowanie 2,10%) i wpłacając depozyt w wysokości 10 000 zł, zarobisz ok. 170 zł netto. Gdy jednak depozyt wyniesie 55 000 zł, zysk wyniesie ok. 935 zł netto.

Pamiętaj jednak, że gwarancja wypłaty wypracowanych odsetek obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy umowa nie zostanie zerwana przed czasem. Wcześniejsza wypłata środków skutkuje zwykle całkowitą utratą odsetek (o ile umowa nie stanowi inaczej).

Jak wybrać opłacalne lokaty długoterminowe?

Jeżeli chcesz ulokować nadwyżkę finansową, nie decyduj się na przypadkową ofertę lokat dedykowanych przedsiębiorcom. Aby móc liczyć na maksymalny zysk, weź pod uwagę m.in. takie czynniki jak:

  • wysokość oprocentowania;
  • maksymalna kwota depozytu;
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek;
  • utrata odsetek w razie zerwania umowy.

Im więcej parametrów porównasz, tym lepiej Twoje pieniądze będą pracować.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz