Z jakich powodów Ukraińcy decydują się na przyjazd do naszego kraju? Jak długo chcą u nas pozostać? Jakie są ich oczekiwania finansowe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z pracownikami z Ukrainy – przedstawi Państwu Adam Biernacki z firmy https://wynajempracownikow.pl/ zajmującej się leasingiem pracowników z Ukrainy .
Dlaczego Ukraińcy przyjeżdżają do Polski?
Jak pokazują wyniki raportu „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia, wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez firmę EWL, głównym czynnikiem, który składania Ukraińców do przyjazdy do Polski są niskie zarobki. Nie bez znaczenia jest tutaj również zła sytuacja polityczna i gospodarcza w rodzimym kraju. Zapoznając się z dostępnymi ofertami pracy, osoby zza Wschodniej granicy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia. Druga uwzględniana kwestia to rekomendacje najbliższego otoczenia. Co ósmy mieszkaniec Ukrainy szuka pracy, która byłaby zgodna z jego kompetencjami. Dla sporej części z nich kluczową kwestią jest możliwość pracy w weekendy oraz po godzinach, co pozwoli im na uzyskanie możliwie jak najwyższych zarobków. Znacząca większość osób badanych przez podjęciem decyzji o przyjeździe do Polski doskonale zdawała sobie sprawę z warunków zatrudnienia.
Sposoby poszukiwań pracy w Polsce
Połowa mieszkańców Ukrainy szukała pracy bazując na poleceniach swojej rodziny i przyjaciół. Na drugim miejscu znalazły się osoby korzystające z ofert agencji pośrednictwa pracy. 25 procent osób badanych zapoznawała się z ogłoszeniami opublikowanymi w internecie. Ponad połowa Ukraińców znalazła pracę w przeciągu 14 dni. Średnio zajmowało im to jednak około 3 tygodni. Badani mieszkańcy Ukrainy zgodnie podkreślali, że mieli do wyboru kilka różnych ofert pracy, spośród których wybrali tą, która w największym stopniu odpowiadała ich indywidualnym preferencjom.
Przez jaki okres czasu Ukraińcy chcą zostać w Polsce?
Wyniki badań jasno pokazują, że najwięcej osób z Ukrainy chce pracować w naszym kraju przez okres około 3-6 miesięcy. Zaledwie 5 procent badanych planuje pozostać w Polsce przez rok. Załatwienie wszystkich niezbędnych formalności zajmowało im od 14 do 30 dni.
Jak ruch bezwizowy wpływa na dynamikę migracji zarobkowej?
25% mieszkańców Ukrainy jest w stanie rozpocząć pracę w naszym kraju na bazie paszportu biometrycznego. 2/3 z nich skorzystało z wizy pracowniczej, a 5% – z zezwolenia wydawanego przez wojewodów.
Ile godzin dziennie chcą pracować Ukraińcy
Znacząca część badanych mieszkańców Ukrainy jest gotowa pracować po 10-12 godzin dziennie. Na drugim miejscu znajdują się Ci, którzy są w stanie pracować od 8 do 10 godzin. Zaledwie 10% Ukraińców jest w stanie zgodzić się na 8 godzinny dzień pracy. Osoby zza Wschodniej granicy gotowe są pracować również w weekendy oraz w okresie świąt religijnych. Bonusy na jakie liczą to darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd do miejsca pracy oraz premie pieniężne.
Jakie jest wymarzone wynagrodzenie osób z Ukrainy?
Badani Ukraińcy podkreślali, że za pracę w naszym kraju otrzymywać będą minimalną stawkę godzinową, a niekiedy nawet nieco niższą. Pożądane przez nich zarobki wahają się od 9 do 11 złotych netto za godzinę (minimalna stawka godzinowa w naszym kraju to 9,97 złotych netto). W czasie całego pobytu w Polsce planują oni przywieźć do swojego ojczystego kraju około 5 000 złotych – tak deklaruje 45 procent badanych. 25 procent planuje z kolei zarobić ponad 10 000 złotych. Połowa respondentów nie chciała przekazywać zarobionych pieniędzy rodzinie, a zamiast tego przywieźć całość kwoty po powrocie. Ci, którzy zdecydowali się na regularne przelewy, najczęściej wykonywali je za pośrednictwem międzynarodowych przekazów pieniężnych. O wiele rzadziej odbywało się to za pośrednictwem znajomych czy kierowców autokarów. Średnia przekazywana miesięcznie rodzinie kwota nie przekraczała 1000 złotych. Co trzeci respondent wysyłał każdego miesiąca od 1000 do 2000 złotych. Najrzadziej była to kwota przekraczająca 2000 złotych – przelewy na taką kwotę zadeklarowało 29 procent badanych.