Kryptowaluty

Czym są kryptowaluty i Bitcoin?

kryptowaluty - bitcoin
Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Kryptowaluta – słowo o którym wielu z nas słyszało, ale nie do końca zdajemy obie sprawę, co ono oznacza. Wiemy, że ma to coś wspólnego z walutą, że można za nią cos kupować, ale niewielu z nasz czuje się w tym temacie pewnie. Na pewno niewiedza ta wynika min z tego, że jest to określenie powiązane z pewną wiedzą o informatyce, a w tym temacie nie zawsze czujemy się zbyt pewnie. Ale po kolei.

Kryptowaluta to mówiąc inaczej waluta kryptograficzna. Mówiąc prościej, działa ona jak wirtualna waluta. Możemy przechowywać ją na naszym komputerze czy smartfonie w tzw. portfelu. W związku z tym, dostęp do tej waluty będziemy mieli tylko my sami. Jakakolwiek transakcja, do której używa się kryptowalut odbywa się więc bezpośrednio pomiędzy kupującym i sprzedającym. Każda jednostka, której używamy do transakcji, ma swój unikalny kod, w którym są informacje uniemożliwiające zrobienie jej kopii lub też ponowne jej użycie.

Co bardzo ważne, obrót kryptowalutami odbywa się bez żadnego systemu bankowego. Nie ma tu też żadnych organów kontrolnych, które mogłyby w jakiś sposób regulować obrót kryptowalutami. Nikt więc nie poinformuje Urzędu Skarbowego, że dokonujemy jakiejś wysokiej pod względem nominału transakcji, do naszego konta nie będzie miał dostępu komornik itp. Jest to waluta zupełnie nie kontrolowana przez polityków, instytucje finansowe i jej stosowanie nie podlega żadnym regułom. Wystarczy jedynie odwiedzić odpowiednią giełdę kryptowalut, np. popularne Binance.com bądź polską platformę BitBay.net i zakupić waluty cyfrowe .

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta

Na całym Świecie funkcjonuje bardzo dużo różnych kryptowalut. Jednakże zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest Bitcoin. Pojawił się on na rynku w roku 2008. Jednakże do dnia dzisiejszego nie wiadomo, kto jest jego twórcą. Nieoficjalnie uznaje się, że był nim Satoshi Nakamoto, jednakże do dzisiaj nie wiadomo, czy jest to prawdziwa osoba, czy może grupa ludzi. Na początku „wykopywanie” Bitcoinów było dosyć łatwe i dużo ludzi robiło to na swoich domowych komputerach. W związku z tym ich wartość była niewielka. Dla przykładu w roku 2010 dokonano pierwszej transakcji za pomocą tej waluty. Za zakup pizzy zapłacona 10 000 Bitcoinów. Jednakże z biegiem czasu, wykopywanie tej waluty stawało się coraz trudniejsze, ze względu na coraz to bardziej skomplikowany problem kartograficzny. Automatycznie wzrastała też jego wartość. 09.02.2011 roku, po raz pierwszy wartość Bitcoina zrównała się z wartością dolara amerykańskiego. Cztery miesiące później, miał on już wartość 10 dolarów a dwa lata później 266 dolarów. W roku 2017 wartość tej waluty to sporo ponad 1055 dolarów, chociaż musimy przyznać, że wahania jej wartości są dosyć duże.

Czy kryptowaluty mają szansę zastąpić realne pieniądze? Raczej nie. Chociaż oczywiście nie wiemy, co stanie się za kilkadziesiąt lat. Ludzie jeszcze dwieście lat temu za powszechny i najlepszy środek płatności uważali złoto czy srebro i na pewno nie wyobrażali sobie, że można je zamienić na waluty, z jakimi mamy do czynienia obecnie. Na pewno Bitcoin czy inne kryptowaluty są ciekawą alternatywą dla współczesnych pieniędzy, a ponadto na handlowaniu nimi można sporo zarobić (można też oczywiście stracić). I to właśnie dlatego, kryptowaluty coraz częściej znajdują się w naszych wirtualnych portfelach, bo i przecież waluta która się w nich znajduje, jest także wirtualna.

 

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

3 komentarze

  • Mój kumpel kiedś sporo na bitcoinie zarobił. Przebitka była ponad 300%. Żałowałem, że nie kupiłem wtedy z nim by później sprzedać, ale kto mógł to przewidzieć.

  • Ja mam negatywne podejście do takich „wynalazków”. Myślę, że chodzi tu tylko i wyłącznie o spekulacje, więc szanse na zarobek mają tylko nieliczni.

  • Mnie kiedyś też namawiano, żeby kupić bitcoiny. Nie pamietam ile wtedy kosztowały, ale przy dzisiejszym kusie, to były grosze. Dzisiaj można by za to mieć spory zysk liczony w tysiącach złotych. Ale człowiek głupi był i sie bał.

Pozostaw komentarz