Pozostałe

Jak Rada Polityki Pieniężnej wpływa na kursy walut

Zamieszczono przez Marcin

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się co sprawia, że kursy poszczególnych walut ciągle się zmieniają. Każdy kto kupował lub sprzedawał obce waluty wie, że praktycznie co kilkanaście sekund są one droższe lub tańsze. Wpływa na to wiele czynników. Jednym z nich jest Rada Polityki Pieniężnej, a właściwie jej decyzje. W jaki sposób? Postaramy się to wyjaśnić.

Na początek wyjaśnijmy czym jest Rada Polityki Pieniężnej. Otóż jest to organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Jej zadaniem jest ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Do jej podstawowych funkcji należy min ustalenie zasad i trybu utrzymywania rezerwy obowiązkowej, określanie zasad operacji otwartego rynku, a także ustalanie wysokości stóp procentowych.

A teraz zastanówmy się w jaki sposób stopy procentowe wpływają na kursy walut. Jeżeli po swoim posiedzeniu Rada podejmie decyzję że stopy zostaną podniesione, rodzima waluta umocni się. Dlaczego? Otóż podniesienie stóp procentowych oznacza, że banki podniosą oprocentowanie lokat. W związku z tym, oszczędzanie na lokatach czy innych bezpiecznych instrumentach finansowych stanie się bardziej opłacalne. Także dla zagranicznych inwestorów. Będą oni musieli wymienić swoją walutę na złotówki, przez co zwiększy się na nie popyt. A jeśli na jakiś produkt zwiększa się popyt, to jego cena wzrasta. Tak samo działa to w przypadku walut. Zwiększone zainteresowanie naszą walutą sprawi, że trzeba będzie za nią więcej zapłacić.

A teraz odwróćmy sytuację. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, by stopy procentowe obniżyć. Natychmiast na tę sytuację reagują banki i obniżają oprocentowanie lokat i innych instrumentów. W związku z tym, oszczędzanie w złotówkach staje się mniej opłacalne i zagraniczni inwestorzy chcą opuścić nasz rynek. Aby to zrobić, muszą sprzedać posiadane złotówki. Duża ilość złotówek na sprzedaż oznacza zwiększoną podaż. Jeżeli na rynku jest duża podaż jakiegoś towaru, to jego cena spada. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o złotówkę. Jej wartość spada w stosunku do innych walut.

Podniesienie stóp procentowych niesie za sobą jeszcze jedno ryzyko. Chodzi o wzrost rat kredytów hipotecznych. Obecnie taki kredyt jest bardzo łatwo dostępny i osoby z relatywnie niskimi zarobkami mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania. Niestety osoby te kredytują się „na styk”, więc jeśli miesięczna rata wzrośnie, to nie będą w stanie dalej regulować zobowiązań wobec banku. Jeśli do tego dojdzie, to grozi nam kolejny wysyp bankructw konsumentów. Takiej osobie pozostanie tylko złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej do sądu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po ogłoszeniu upadłości nieruchomość, którą kupiliśmy na kredyt raczej na pewno przepadnie.

Widzimy wyraźnie, że Rada Polityki Pieniężnej ma duże możliwości jeśli chodzi o kursy walut. Może ona wpływać zarówno na jej umocnienie jak i na obniżenie jej wartości. Oczywiście wszystko zależy od danej sytuacji, od aktualnych potrzeb i od zamiarów jakie Rada Polityki Pieniężnej i Narodowy Bank Polski .

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz