Kryptowaluty

Co warto wiedzieć o bitcoinie?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

O bitcoinie oraz kryptowalutach słyszmy już od dobrych kilku lat. Nie wszyscy jednak do tej pory zagłębili się w temat, a skuszeni dynamiką kursu cyfrowych walut, zaczynają coraz mocniej interesować się tematem. Jeżeli pragniesz poznawać bitcoina, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy związanych z jego obrotem, sprzedażą, czy kursem.

Bitcoin to innowacyjna technologia, która pozwala na efektywną wymianę środków płatniczych poza zasięgiem państwowych regulatorów. Niemniej jednak przed zrealizowaniem swojej pierwszej transakcji, powinieneś dokładniej poznać tę kryptowalutę. Poniżej podajemy kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przez zainwestowaniem w BTC.

Cena bitcoina ulega dynamicznym zmianom

Kursy kryptowalut narażone są na znaczne wahania, przez co mogą niespodziewanie zmaleć lub wzrosnąć. Dlatego też ze względu na duże fluktuacje kursu BTC nie warto trzymać w nim swoich oszczędności. Bitcoin, a także inne kryptowaluty, powinny być uznawane za aktywa wysokiego ryzyka i nie powinieneś inwestować w nie więcej, niż jesteś w stanie stracić.

Więcej informacji o BTC w XTB:

Cena Bitcoina: https://www.xtb.com/pl/cena-bitcoina-kb

Bitcoin – jak zacząć: https://www.xtb.com/pl/bitcoin-jak-zaczac-kb

Chroń swój portfel, na którym przechowujesz bitcoiny

Każdy portfel wymaga odpowiedniej ochrony – niezależnie od tego, czy wykonany jest ze skóry, czy z kilkuset linijek kodu. Bitcoiny pozwalają na niczym nieograniczony transfer środków, przez co portfel, na którym przechowujesz swoją kryptowalutę, powinien być perfekcyjnie chroniony przez możliwością nadużyć i kradzieży. Warto wiedzieć, iż obecnie najbezpieczniejsze są portfele sprzętowe.

Nie możesz odwrócić transakcji

Sieć bitcoina nie jest w żaden sposób regulowana, nadzorowana i chroniona przez podmioty trzecie. W związku z tym raz wykonana transakcja nie może zostać cofnięta – przeczyłoby to specyfice technologii blockchain, która stanowi fundament funkcjonowania mainstreamowych kryptowalut. Dlatego też podczas wykonywania transakcji powinieneś dokładnie weryfikować, z kim prowadzisz interesy. Co więcej, przed wysłaniem środków należy dokładnie sprawdzić adres odbiorcy.

Transakcje wykonywane za pośrednictwem bitcoina nie są w pełni anonimowe

Każda z transakcji wykonywana w sieci blockchain jest publicznie dostępna, przez co każdy może sprawdzić transakcje, adresy oraz saldo. Niemniej jednak tożsamość właściciela adresu nie jest znana, dopóki nie samodzielnie nie ujawni on swoich danych osobowych przy realizowaniu transakcji. Fakt ten przemawia za wykorzystywaniem adresów bitcoin jednorazowo. Pozwoli to w pełni chronić swoją prywatność oraz środki zgromadzone w portfelu.

Szybsze transakcje = większe niebezpieczeństwo

Transakcje wykonywane w sieci blockchain trwają zaledwie kilka sekund, a na ich potwierdzenie użytkownik może czekać niecałe 10 minut. Po tym czasie transakcja jest akceptowana. Sieć bitcoin pozwala jednak na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, wykonując m.in. detekcję podwójnego wydatkowania lub na wykonywanie wielu potwierdzeń transakcji. Spowalnia to sam proces wysłania środków, a także może wiązać się z dodatkowymi prowizjami, niemniej jednak taki sposób realizowania transakcji jest o wiele bezpieczniejszy.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz